Od razu po przebudzeniu brakuje Ci energii, a Twoje samopoczucie nie jest najlepsze? Przyczyną może być źle dobrany do potrzeb oraz oczekiwań użytkownika materac. Jakie skutki dla zdrowia może mieć zbyt miękkie lub zbyt twarde podłoże? W jaki sposób dopasować konkretny model do swoich potrzeb? Zapraszamy do lektury!
Bardzo często zdarza się, że osoby kupujące materac nie zwracają szczególnej uwagi na jego właściwości, kierując się wyłącznie ceną. Jest to bardzo zła praktyka, ponieważ podłoże niedostosowane do potrzeb użytkownika może mieć poważne skutki zdrowotne. Dobrze dobrany model powinien zapewniać całej sylwetce odpowiednie podparcie przez całą noc, dlatego też najważniejszy jest wybór twardości adekwatnej do wagi użytkownika. W związku z tym jeśli po położeniu się powierzchnia zbyt mocno się zapada lub też wywiera zbyt duży nacisk na poszczególne partie ciała to znak, że twardość jest dobrana niepoprawnie. Kolejnym ważnym aspektem jest rozmiar podłoża, ponieważ zbyt mała przestrzeń do spania może skutkować częstymi zmianami pozycji. Dodatkowo, posiadając ewentualne schorzenia, takie jak alergia na kurz i roztocza czy też częste bóle kręgosłupa, kupując przypadkowy model materaca możemy sobie tylko zaszkodzić.
Dobór twardości materaca jest jednym z ważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu. Nieodpowiednio dopasowana do użytkownika może przyczyniać się do obniżenia komfortu wypoczynku oraz pogłębiania schorzeń. W związku z tym:
Jak widać, nieodpowiedni dobór twardości dość mocno zaburza sen, a także pogarsza samopoczucie w ciągu dnia. Właśnie dlatego wybierając model do swojej sypialni, warto wykonać tzw. test ręki - wystarczy położyć się na wznak i wsunąć dłoń pod plecy - jeśli wchodzi bez najmniejszego oporu to oznacza, że podłoże jest zbyt twarde, natomiast jeżeli nie jesteśmy w stanie wsunąć dłoni - materac jest za miękki. Dobrą opcją są również modele z możliwością regulacji twardości.
Dobre dopasowanie materaca do potrzeb użytkownika jest bardzo istotne dla zdrowia, ponieważ spędzając ok. ⅔ dnia w pozycji siedzącej, ciało w trakcie wypoczynku potrzebuje odpowiednich warunków do regeneracji. Spanie na źle dobranym podłożu ma bardzo dużo negatywnych skutków, a do podstawowych można zaliczyć chociażby złe samopoczucie czy też brak poczucia odprężenia po przespaniu całej nocy, co jest spowodowane częstymi zmianami pozycji. Niestety długotrwałe obciążenie mięśni szkieletowych po jakimś czasie może przyczyniać się także do powstawania bólów pleców, szyi czy karku, problemów z zaśnięciem czy też zaburzeń krążenia. Dodatkowo niewłaściwe ułożenie ciała w trakcie snu wpływa na obniżenie poziomu koncentracji oraz drętwienie kończyn. Źle dobrany materac to także prosta droga do nasilenia się reakcji alergików, ponieważ wewnątrz wkładu mogą gromadzić się kurz i roztocza, a zła wentylacja pozwoli na gromadzenie się wilgoci.
Kupując materac do sypialni, należy jak najdokładniej przeanalizować potrzeby i oczekiwania użytkownika w celu jak najlepszego dopasowania podłoża. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią twardość. Dla osób ważących poniżej 60 kg polecane są materace z oznaczeniem H1, dla użytkowników o wadze od 60 do 80 kg H2, dla osób, których waga waha się w przedziale 80-100 kg H3, natomiast dla ważących więcej niż 100 kg H4. Dzięki temu podłoże będzie w stanie zapewniać optymalne podparcie dla całej sylwetki, umożliwiając tym samym efektywną regenerację mięśni, a także zapobiegając powstawaniu bólów kręgosłupa. Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest wybór rozmiaru materaca. Biorąc pod uwagę fakt, że dla komfortowego snu potrzeba podłoża o szerokości minimum 70-80 cm, to dla osób śpiących w pojedynkę doskonałą opcją będą modele 90-100x200 cm, natomiast dla par sprawdzą się te o szerokości 140-160 cm. Ważne jest również dopasowanie materaca do ewentualnych schorzeń użytkownika, takich jak np. alergie czy też częste bóle kręgosłupa. W tym przypadku doskonale sprawdzą się materace hybrydowe, które łączą w sobie wyjątkowe właściwości modeli piankowych i sprężynowych.
Wiedząc już, jak dopasować materac do swoich potrzeb, skupmy się teraz na konkretnych modelach, które zasługują na szczególną uwagę. Dla osób borykających się na co dzień z różnego rodzaju dysfunkcjami kręgosłupa, dobrym modelem będzie SleepMed Premium Plus, który może być stosowany jako produkt o przeznaczeniu ortopedycznym. Posiada także właściwości przeciwodleżynowe, co będzie doskonałą opcją dla osób spędzających dużo czasu w łóżku. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu odpinanego topu, użytkownik zyskuje aż 6 różnych stopni twardości, które może dopasować do swoich potrzeb. Model ten posiada również status wyrobu medycznego, a jego jakość została potwierdzona przez certyfikat „Znak jakości Szwajcarskiego Instytutu AEH”.
Kolejnym materacem, który jest wart uwagi, jest SleepMed Hybrid Supreme, będący doskonałą opcją dla alergików, a także użytkowników oczekujących najwyższego komfortu wypoczynku. Dzięki doskonałej elastyczności punktowej, wynikającej z wyjątkowych właściwości wkładu, zapewnia całej sylwetce optymalne podparcie, dopasowując się do anatomicznych krzywizn ciała osoby śpiącej. Dodatkowo technologia Airforce umożliwia maksymalny obieg powietrza wewnątrz materaca, co znacząco podnosi komfort i higienę snu. Model ten, podobnie jak SleepMed Premium Plus, posiada status wyrobu medycznego, a także właściwości ortopedyczne i przeciwodleżynowe.
Jak widać, wybór odpowiedniego podłoża do snu wcale nie musi być trudny! Wystarczy pod uwagę wziąć wagę, wzrost, a także ewentualne schorzenia użytkownika. Decydując się na wysokiej jakości materace SleepMed mamy gwarancję zdrowego oraz w pełni regenerującego wypoczynku każdej nocy.