Dlaczego SleepMed?

Zbyt miękki lub za twardy materac – co zrobić?

Zbyt miękki lub za twardy materac – co zrobić?

Zbyt miękki lub za twardy materac – co zrobić?Odpowiednio dobrany do potrzeb użytkownika materac to podstawa zdrowego i spokojnego snu każdej nocy. Kluczowym parametrem, na który należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu nowego modelu jest stopień twardości mający bezpośredni wpływ na efektywną regenerację całego organizmu. Jak zatem dopasować ją do swoich potrzeb i jak rozpoznać, że podłoże zostało źle dobrane? Zapraszamy do lektury!

Po czym poznać zbyt miękki materac?

Nieodpowiednio dobrana twardość podłoża do spania nie tylko będzie powodować dyskomfort podczas zmian pozycji czy nawet leżenia w bezruchu, ale także może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Zbyt miękki materac wpłynie przede wszystkim na nieprawidłowe podparcia sylwetki w trakcie wypoczynku spowodowany nadmiernym zapadaniem się, co będzie skutkować niewyspaniem czy złym samopoczuciem po przebudzeniu. Niestety, po dłuższym czasie zaczną się pojawiać bóle kręgosłupa czy napięcie mięśni, które nie były w stanie prawidłowo się zregenerować. Doskwierać nam mogą również bóle w okolicach szyi czy poranna sztywność karku, co będzie szczególnie uciążliwe dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Dodatkowo, źle dobrany materac uniemożliwi swobodną zmianę pozycji, przez co będziemy się często budzić i wiercić. Po czym jednak poznać, że nasze podłoże jest zbyt miękkie? Świadczą o tym objawy takie jak utrudnione wyprostowywanie się zaraz po przebudzeniu, napięte, obolałe mięśnie czy po prostu uczucie niewyspania.

Za twardy materac, czyli jaki?

Skutków źle dobranej twardości materaca nie powinno się pod żadnym pozorem bagatelizować. Jak jednak poznać, że podłoże do spania jest zbyt twarde? Do podstawowych skutków zdrowotnych można zaliczyć chociażby złe samopoczucie, ciągłe zmęczenie czy brak energii w ciągu dnia. Dodatkowo tego typu powierzchnia będzie powodowała nadmierny nacisk na biodra, barki czy ramiona, co może skutkować nie tylko drętwieniem kończyn spowodowanym utrudnionym przepływem krwi, ale także niedotlenieniem tkanek, przez co regeneracja mięśni jest praktycznie niemożliwa. Co więcej, u użytkowników spędzających stosunkowo dużo czasu w łóżku bardzo szybko mogą pojawić się odleżyny. Spanie na takim materacu będzie także wpływać na częste zmiany pozycji, ponieważ ciężko będzie nam znaleźć tę, która zapewni pełen komfort. Oczywiście, nie należy zapominać, że wypoczynek na za twardej powierzchni dość mocno wpłynie na stan kręgosłupa, przyczyniając się do powstawania lub pogłębiania się wady postawy.

Skutki spania na źle dobranym materacu

Spanie na podłożu, które nie umożliwia optymalnego podparcia dla wszystkich partii ciała może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Do podstawowych można zaliczyć ciągłe zmęczenie, częste budzenie się w nocy, napięte mięśnie, obolały kręgosłup czy nawet bezsenność. Co więcej, długotrwałe wygięcie pleców w nienaturalny sposób może bezpośrednio przyczynić się do powstawania lub pogłębiania się wad postawy. Dodatkowo, krótki i przerywany wypoczynek wpłynie na obniżenie koncentracji w ciągu dnia czy też zmniejszenie wydajności. Zbyt mała ilość zdrowego snu przez dłuższy czas oddziałuje nie tylko na kondycję fizyczną, doprowadzając do otyłości czy cukrzycy, ale również pogarsza stan psychiczny przyczyniając się np. do pojawiania się objawów depresji.

Jak dobrać twardość materaca do swoich potrzeb?

W jaki zatem sposób dobrać odpowiednią twardość do swoich potrzeb? Przede wszystkim decydując się na konkretny model warto przetestować go w jednym ze stacjonarnych sklepów partnerskich, wykonując tzw. test ręki. Wystarczy położyć się na wznak i wsunąć dłoń pod plecy - jeśli wchodzi bez najmniejszego oporu to znak, że powierzchnia jest zbyt twarda, natomiast jeżeli nie możemy jej wsunąć oznacza, że podłoże jest za miękkie. Dobierając stopień komfortu materaca, warto wziąć przede wszystkim na celownik wagę użytkownika. Jeśli waha się ona między 60 a 80 kg, dobrą opcją będą modele średnie, natomiast jeżeli znajduje się ona w przedziale 80 a 100 kg warto wybrać twarde podłoże. Z kolei w przypadku, gdy osoba śpiąca waży ponad 100 kg idealnym rozwiązaniem będą materace bardzo twarde.

Czy zmiana twardości materaca jest możliwa?

Co jednak w sytuacji, gdy już kupiliśmy nowy materac, jednak jego twardość nie została odpowiednio dobrana? Istnieją sposoby, które umożliwiają zmianę odczuwalnego komfortu bez konieczności zakupu kolejnego podłoża do spania. Aby zwiększyć twardość powierzchni, dobrze jest zastosować matę kokosową - często wystarczy płat o grubości 1 cm, by uniemożliwić zapadanie się ciała użytkownika w głąb materaca. Należy ją jedynie umieścić pod pokrowcem i gotowe. Co z kolei w przypadku, gdy podłoże do spania okazało się zbyt twarde? Pierwszą kwestią, o którą warto zadbać w takiej sytuacji jest zastosowanie regulowanego stelaża elastycznego - dobrze, by dodatkowo posiadał regulację twardości. Zmiana twardości powierzchni jest również możliwa dzięki zastosowaniu odpowiednio dopasowanego materaca nawierzchniowego - jest on w stanie zarówno utwardzić podłoże, jak i zmniejszyć poziom jego twardości. Na rynku można znaleźć także innowacyjne modele wyróżniające się możliwością samodzielnej regulacji twardości - wystarczy przełożyć odpinany top lub jedną z warstw pianki na drugą stronę, co pozwala na uzyskanie 4 albo nawet 6 różnych poziomów komfortu. Warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu można z łatwością dopasować do zmieniających się na przestrzeni lat potrzeb i oczekiwań użytkowników.

Wybierz odpowiedni materac do swojej sypialni!

Wiedząc już, jak odpowiednio dopasować twardość do swoich potrzeb, warto teraz skupić się na konkretnych modelach, które doskonale sprawdzą się w Twojej sypialni. Na początek warto wziąć na celownik SleepMed Premium, będący idealną opcją dla użytkowników chcących zapewnić sobie optymalne wsparcie punktowe dla całego ciała przy jednoczesnej swobodzie w zmianie pozycji podczas snu. Model ten może być stosowany jako produkt o przeznaczeniu ortopedycznym, co oznacza, że jego wyjątkowe właściwości zapobiegają powstawaniu oraz pogłębianiu się dysfunkcji kręgosłupa oraz pozwalają na złagodzenie bólów pleców czy karku. Na uwagę zasługuje również materac hybrydowy SleepMed Hybrid Supreme, będący doskonałym rozwiązaniem nawet dla najbardziej wymagających użytkowników. Jego doskonała elastyczność punktowa umożliwia optymalne dopasowanie się do naturalnych krzywizn użytkownika, dając szansę na efektywną regenerację wszystkich mięśni i stawów w trakcie snu. Co więcej, wyróżnia się także właściwościami przeciwodleżynowymi oraz ortopedycznymi, co oznacza, że może być użytkowany przez osoby schorowane, będące w trakcie fizjoterapii czy też spędzające dużo czasu w łóżku.

Odpowiedni dobór twardości powierzchni do spania jest kluczowy dla odpowiedniej wygody i komfortu podczas snu. Warto jednak mieć na uwadze, że zbyt miękki lub za twardy materac może negatywnie oddziaływać na zdrowie osoby śpiącej, dlatego też przed zakupem nowego podłoża dobrze jest go przetestować w jednym z stacjonarnych salonów partnerskich.

Podobne artykuły

Pozycja podczas snu i jej wpływ na nasze zdrowie
Pozycja podczas snu i jej wpływ na nasze zdrowie
Poduszka ortopedyczna czy tradycyjna - która sprawdzi się lepiej?
Poduszka ortopedyczna czy tradycyjna - która sprawdzi się lepiej?
Jak wybrać materac dla seniora?
Jak wybrać materac dla seniora?
Spanie z telefonem – jak wpływa na nasz organizm?
Spanie z telefonem – jak wpływa na nasz organizm?
Zdrowy i spokojny sen seniora - jak go zapewnić?
Zdrowy i spokojny sen seniora - jak go zapewnić?
Pozycja snu a wybór materaca
Pozycja snu a wybór materaca
Wysokość materaca – na co zwrócić uwagę?
Wysokość materaca – na co zwrócić uwagę?
Jak przygotować się do zmiany czasu?
Jak przygotować się do zmiany czasu?
Spanie z pupilem a higiena w łóżku
Spanie z pupilem a higiena w łóżku
Sennik: pożar we śnie – znaczenie snów o pożarze
Sennik: pożar we śnie – znaczenie snów o pożarze