Praca zmianowa to duże wyzwanie, z którym mierzy się wiele osób pracujących w służbie zdrowia, transporcie i innych branżach funkcjonujących w trybie 24/7. Choć jest to system, który przynosi wymierne korzyści biznesowe, negatywnie wpływa na zdrowie. Osoby pracujące na zmiany często zmagają się z problemami ze snem i przewlekłym zmęczeniem w ciągu dnia. Na dłuższą metę prowadzi to do poważnych chorób przewlekłych. Jak więc radzić sobie z tymi wyzwaniami i zadbać o zdrowy sen, pracując w trybie zmianowym? Czy można być zdrowym wykonując obowiązki zawodowe nocą?
Ludzkie ciało funkcjonuje zgodnie z zegarem biologicznym. To on kontroluje większość podstawowych procesów zachodzących w organizmie, takich jak sen, apetyt, metabolizm, utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała czy wydzielanie hormonów. Głównym czynnikiem wpływającym na jego funkcjonowanie jest światło. Promienie słoneczne sygnalizują umysłowi, że jest pora na aktywność, podczas gdy ciemność informuje o nadejściu czasu na wypoczynek i regenerację.
Praca zmianowa, zwłaszcza nocna, wywraca ten naturalny rytm do góry nogami. Organizm nie otrzymuje wyraźnych sygnałów, co prowadzi do rozregulowania cyklu snu i czuwania. Melatonina, hormon odpowiedzialny za odczuwanie senności, jest wydzielana głównie w nocy, jednak praca w nieregularnych godzinach zaburza jej produkcję, co skutkuje trudnościami z zasypianiem i obniżoną jakością snu. W konsekwencji osoby pracujące zmianowo doświadczają fragmentacji snu, czyli częstego wybudzania się w trakcie nocy, oraz skrócenia czasu jego trwania nawet w optymalnych warunkach.
Problemy ze snem przez pracę zmianową mogą na dłuższą metę przekształcić się w poważne, przewlekłe schorzenia1 (zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej). Jakie choroby o takiej genezie najczęściej występują w dzisiejszym społeczeństwie?
Często wskazuje się na to, że osoby pracujące na zmiany, zwłaszcza w nocy, doświadczają zwiększonego poziomu stresu oraz są bardziej narażone na wypalenie zawodowe. Zmagają się też z trudnościami z koncentracją, w efekcie czego częściej popełniają błędy2. W badaniach prowadzonych nad długofalowymi skutkami pracy zmianowej często wskazuje się na zwiększone ryzyko chorób przewlekłych, co dodatkowo podkreśla potrzebę dbania o zdrowy styl życia, w tym regularny sen.
Codzienna rutyna i porządek dnia mają ogromny wpływ na jakość snu. Powtarzalne rytuały i nawyki pomagają ciału dostosować się do trybu wykonywanych obowiązków, a także wspomagają poprawny przebieg procesu wydzielania wspomnianej już wcześniej melatoniny. Praca zmianowa wiąże się z wieloma problemami na tej płaszczyźnie, a czasem może nawet sprawiać, że wypracowanie spójnej rutyny jest po prostu niemożliwe.
Nawet jeśli harmonogram jest nieregularny, warto wprowadzić pewne stałe elementy, które pomogą organizmowi lepiej funkcjonować. Przykładem może być ustalenie regularnych godzin snu w kilku wariantach (zależnych od zmiany w danym tygodniu pracy). Nawet jeśli konkretne pory zmieniają się co tydzień lub co miesiąc, pomagają organizmowi przystosować się do nowego harmonogramu. Ważne jest, aby po zakończeniu zmiany stworzyć rytuał przed snem, który sygnalizuje ciału, że nadszedł czas na odpoczynek. Mogą to być proste czynności, takie jak ciepła kąpiel lub czytanie książki. Wyznaczonych sobie godzin należy przestrzegać też w dni wolne. Weekendowe spanie do południa to kuszący pomysł, jednak z reguły przynosi więcej szkody, niż pożytku.
Odpowiednia rutyna powinna obejmować nie tylko czas przed snem, ale również nawyki związane z jedzeniem i aktywnością fizyczną. Systematyczność w tych aspektach może pomóc w lepszym zarządzaniu czasem snu, co jest szczególnie ważne dla osób pracujących w trybie zmianowym.
Jak zadbać o zdrowy sen pracując na zmiany? Choć może się wydawać, że jest to wręcz niemożliwe, tak naprawdę istnieje wiele sposobów na poprawę jakości wypoczynku po nockach. Należy po prostu zwrócić uwagę na szeroko pojęty styl życia.
Nadal zastanawiasz się jak spać lepiej mimo pracy na zmiany? Koniecznie zadbaj o wyposażenie swojej sypialni.
Wprowadzenie wspomnianych zdrowych nawyków nie tylko jest w stanie pozytywnie wpłynąć na sen, ale też znacząco podnieść jakość wykonywanych obowiązków oraz ogólne samopoczucie3. Jak to możliwe? Dzięki stosowaniu się do zasad higieny snu, dbaniu o wypoczynek, aktywność fizyczną i zdrową dietę możliwe jest znaczne zmniejszenie poziomu zmęczenia. Przekłada się to na lepszą koncentrację oraz czujność podczas zmian (zarówno nocnych, jak i dziennych). Pomaga to utrzymać wysoką efektywność i produktywność. Regularny sen zmniejsza również ryzyko popełniania błędów i wypadków, co jest szczególnie ważne w pracy wymagającej skupienia i precyzji, na przykład w służbie zdrowia czy transporcie.
Poprawa samopoczucia fizycznego i psychicznego wynikająca z odpowiedniego snu przełoży się także na lepszą odporność na stres i zmniejszenie ryzyka wypalenia zawodowego. Pracownicy, którzy efektywnie się wysypiają, są mniej podatni na frustracje i lepiej radzą sobie w trudnych sytuacjach, co może przyczynić się do poprawy relacji w pracy oraz ogólnej atmosfery w zespole. Ostatecznie, regularne dbanie o sen, nawet przy pracy na zmiany, jest w stanie zwiększyć zdolność adaptacyjną organizmu, co pomaga w zachowaniu równowagi między pracą a życiem osobistym.
Praca zmianowa na dłuższą metę prowadzi do przewlekłego zmęczenia, pojawienia się problemów z koncentracją oraz zwiększonego ryzyka chorób, ale dzięki odpowiednim praktykom można znacznie zminimalizować te negatywne skutki. Pamiętaj, że sen to fundament zdrowia, a jego brak może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dzięki świadomym wyborom i wyposażeniu sypialni w produkty dostępne na SleepMed, praca na zmiany nie musi oznaczać ciągłego zmęczenia i problemów zdrowotnych. Zadbaj o siebie, stosując sprawdzone techniki i czerpiąc z naukowych wskazówek, aby cieszyć się pełnią zdrowia każdego dnia.
1. G. Kecklund, J. Axelsson, Health consequences of shift work and insufficient sleep, https://www.bmj.com/content/355/bmj.i5210 [dostęp 17.09.2024]
2. Y. Song, et. al., Impact of sleep disturbance in shift workers on hippocampal volume and psychomotor speed, Sleep, Volume 47, September 2024, https://academic.oup.com/sleep/article-abstract/47/9/zsae100/7658543?redirectedFrom=fulltext [dostęp 17.09.2024]
3. P. Łach, J. Mazur-Różycka, D. Roman-Liu, Praca zmianowa – skutki zdrowotne i ich ograniczanie, Centralny Instytut Ochorny Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-d1184c17-4f79-4bbd-99a6-71bfdefece08/c/Lach.pdf [dostęp 17.09.2024]
Materace SleepMed to produkty przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.
TO JEST WYRÓB MEDYCZNY. UŻYJ ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ.
Przeczytaj: Materac klasyczny czy naturalny — który wybrać do swojej sypialni?
Sprawdź też: Jakie łóżko i materac 140x200 do sypialni wybrać?
Dowiedz się więcej: Sennik: Twoja Mapa do Odkrywania Tajemnic Snów