Dobry sen wpływa na liczne aspekty naszego życia, w tym na zdrowie oraz samopoczucie. Jednak, aby móc się odpowiednio wysypiać, warto pamiętać o kilku kwestiach, w tym odpowiedniej aranżacji sypialni. Jak się okazuje, jej urządzenie w przemyślany sposób może w pozytywny sposób przełożyć się na jakość snu, a tym samym i codziennego życia. Co zatem wziąć pod uwagę, aby stworzyć sypialnię marzeń?
Istnieje wiele czynników, które wpływają na jakość naszego snu, a w dzisiejszych czasach jest to niezwykle ważne. Każdy z nas ma wiele spraw na głowie oraz liczne obowiązki, dlatego warto poświęcić 6-8 godzin dziennie na zdrowy wypoczynek, gdyż wpływa on na najważniejsze aspekty naszego życia. Jednakczym właściwie jest dobry, zdrowy sen?. W najprostszym ujęciu jest to wypoczynek, w czasie którego ciało może się zregenerować, a my budząc się rano czujemy się wyspani, pełni energii i gotowi na nowy dzień. Ta świadomość może wiązać się z pewnymi korzyściami zdrowotnymi, gdyż sen wspiera:
Wiemy już, że sen jest ważny, ale co może na niego wpłynąć? Wyróżnia się kilka najpopularniejszych czynników jak odpowiednia dieta, czy aktywność fizyczna. Jednak okazuje się, że tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak ważny jest wystrój sypialni. Odpowiednio dopasowane kolory, dodatki, meble i przede wszystkim łóżko - to wszystko przekłada się nie tylko na szybkość zasypiania oraz efektywność wypoczynku, ale również odczuwalny komfort.
Pierwszym punktem, który musimy spełnić, jest pomalowanie wnętrza, a więc, jak dobrać odpowiednie kolory ścian do sypialni?. Pod uwagę należy wziąć kilka istotnych kwestii. Tworząc estetyczną sypialnię, kolor naszych ścian powinien współgrać z wybranym stylem, a także meblami czy dodatkami. Jednak niezależnie od tego warto wiedzieć, jak dane kolory wpływają na nasze samopoczucie oraz relaks, bo jak się okazuje, nie każda barwa będzie odpowiednia. Dlaczego? W sypialni najlepiej pomalować na stonowane i uspokajające odcienie błękitu, zieleni, szarości czy bieli. Wpłyną one podświadomie na nas, umożliwiając całkowity relaks lub ułatwiać zasypianie. Z drugiej strony starajmy się wystrzegać energicznych i pobudzających kolorów, jak róż, czerwień czy żółć. Będą idealne do domowego biura czy salonu, ale w sypialni mogą przyczynić się do trudności z zasypianiem, a nawet pogorszenie jakość snu. Mamy wybrane kolory ścian, co dalej? Oczywiście wybór mebli! W sypialni warto postawić na funkcjonalność i wygodę, dlatego skupmy się przede wszystkim na pojemnej szafie, komodzie, szafce nocnej lub małej toaletce. Zrezygnujmy natomiast z biurka oraz wszelkich przedmiotów niezbędnych nam do pracy - od tego jest biuro. Największą uwagę powinniśmy skupić na najważniejszym elemencie każdej sypiali, czyli łóżku oraz idealnie dopasowanym materacu. Na koniec pozostało wykończenie wnętrza - czyli dodatki! Cieszą one oko i nadają charakter wnętrzu, jednak ich wybór również powinien być przemyślany. Przede wszystkim zadbajmy o to, aby nie “zagracić” pomieszczenia oraz wybierać materiały, np. poduszek dekoracyjnych, które można wyprać w pralce. Pozwoli nam to zachować czystość oraz higieniczność w sypialni poprzez usunięcie z powierzchni nagromadzonego kurzu. Częste pranie zasłon, kocy czy dywanów jest zalecane zwłaszcza, gdy sypialnia należy do alergika. Do dodatków zaliczyć można również rośliny. Wiele osób uważa, że zapewniają one czyste powietrze oraz zwiększają nasycenie tlenu - jednak czy to na pewno prawda? Okazuje się, że większość posiadanych w domu roślin w ciągu dnia przeprowadza proces fotosyntezy (pobiera dwutlenek węgla, oddaje tlen), a w nocy oddycha, jak my. Przekłada się to na zmniejszenie jakości powietrza w nocy w sypialni poprzez zwiększanie poziomu dwutlenku węgla. Jeśli naprawdę chcemy mieć rośliny w tym pomieszczeniu, to warto postawić na takie, które będą nawilżać i oczyszczać powietrze, jak np. aloes, bluszcz lub storczyk.
“Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” - stare przysłowie, które czasami powinniśmy odbierać w dosłowny sposób. Z uwagi na to warto wybierać tylko i wyłącznie dobry materac, który stanowi inwestycję zarówno w dobry sen, jak i nasze zdrowie. Dlaczego? Przede wszystkim w pozytywny sposób wpływa na jakość naszego snu. Chyba każdy z nas kiedyś w nocy przewracał się z boku na bok, przebudzał się czy nie mógł znaleźć dogodnej pozycji do spania. Zakup odpowiedniego materaca do spania umożliwia komfortowe ułożenie ciała, a tym samym rozluźnienie mięśni, dzięki czemu możemy przyjąć pozycję relaksacyjną. Tego rodzaju produkty zostały stworzone z wysokiej jakości materiałów, dlatego możemy mieć pewność, że stanowią idealną wsparcie dla naszego kręgosłupa i ciała w czasie wypoczynku. Jednak to nie wszystko, ponieważ poprzez zapewnienie nam komfortowych warunków, rano możemy budzić się pełni energii, a także wypoczęci. Stanowi to podstawę do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia, a także może przyczyniać się do osiągania sukcesów. Ważnym aspektem jest również higieniczność tego rodzaju produktów. Dzisiejsze modele tworzone są z antyalergicznych materiałów oraz wyposażone w pokrowce z możliwością ściągnięcia i wyprania. Jest to niebywałą zaletą dla alergików. Nie można zapomnieć, że materace są inwestycją na lata! Co więcej, każdy z nich może wyróżniać się innymi właściwościami, które zależeć mogą od zastosowanego wypełnienia. Na rynku wyróżnić można wiele rodzajów produktów do spania, a każdy z nich może mieć inne cechy charakterystyczne. Do najpopularniejszych należą:
Już po pierwszych dniach użytkowania materaca można poczuć znaczącą różnicę. Jednak czy wiemy, który materac powinien znaleźć się w naszej sypialni?
Materac stanowi konstrukcję, która została stworzona specjalnie po to, aby zapewnić nam odpowiednie wsparcie w pozycji leżącej i właśnie dlatego tak ważny jest jego odpowiedni wybór. Wymienić można liczne czynniki, które mają na to wpływ, jednak do najważniejszych z nich zaliczają się indywidualne preferencje oraz czynniki. Dotyczy to w dużej mierze wagi oraz wzrostu, które mają dodatkowo wpływ odczuwanie twardości. Stanowi ona subiektywne odczucie, które dla każdego z nas może być inne, aczkolwiek jest niezwykle ważne dla pleców. Dlaczego? Zbyt miękkie lub twarde podłoże do spania może przyczynić się do rozwijania się lub pogłębiania wad kręgosłupa, czego oczywiście chcemy uniknąć. Na rynku znaleźć można materace dla osób cięższych, ważących powyżej 80 kg klasyfikowane jako H3 i H4. Natomiast modele H1 i H2 przeznaczone są dla osób lżejszych, poniżej 80 kg. Inną kwestią jest stan zdrowia, a zwłaszcza kręgosłupa. Jest to materac o właściwościach zdrowotnych, który jest w stanie idealnie wspierać schorowany narząd, minimalizując tym samym ryzyko pogłębienia się schorzeń. Modele te odznaczają się statusem wyrobu medycznego, a także posiadają właściwości prozdrowotne. Ważną kwestią przy wyborze odpowiedniego materaca jest również jego wnętrze. Każdy rodzaj wkładu ma indywidualne właściwości oraz cechy, a także zapewnia inny rodzaj komfortu, co również należy wziąć pod uwagę. Z uwagi na to, np. parom zaleca się materace sprężynowe, gdyż są w stanie redukować drgania wywoływane poprzez zmienianie pozycji, a dzieciom - materace piankowe. Inną, ale równie ważną kwestią jest rozmiar wybranego przez nas podłoża. Jak się okazuje, pod uwagę bierze się tutaj:
Wybór materaca zależy również od metrażu sypialni, jaki mamy do dyspozycji i z uwagi na to, np. w większej możemy pozwolić sobie na materace 160x200 , ale w mniejszej już się nie sprawdzą. Dla zwiększenia komfortu snu warto rozważyć zakup poduszki ergonomicznej - dlaczego?
Ciężar głowy praktycznie przez cały dzień ciężar jest utrzymywany przez mięśnie szyi, dlatego zadbać o odpowiednie podłoże do ich regeneracji w czasie wypoczynku. Najlepszym rozwiązaniem będzie dobra, a zarazem ergonomiczna poduszka, którą może byćSleepMed Comfort Pillow. Jej budowa umożliwia rozluźnienie się mięśni i ramion w czasie snu, zapewniając przy tym prawidłowe wsparcie kręgów. Wszystko za sprawą dopasowania się do anatomicznych kształtów naszej głowy. Jednak, aby mogła prawidłowo pełnić swoją funkcję, to należy ją odpowiednio wybrać. O ile w przypadku tych dekoracyjnych nie jest to problem, ponieważ stawiamy na wygląd, tak w tym przypadku zaczynają się pewne trudności. Z uwagi na to warto pamiętać o trzech podstawowych kwestiach:
Na rynku znaleźć można poduszki z różnym wypełnieniem, który dzieli się na dwa podstawowe typy. Pierwszy z nich stanowi wsad naturalny, do którego zaliczyć można puch oraz pierze. Są stosowane od lat, a wszystko za sprawą ich wyjątkowych cech. Przede wszystkim bardzo łatwo można je ułożyć, a także dopasować do pozycji, w jakiej śpimy. Wyróżniają się również doskonałym wchłanianiem oraz odprowadzaniem wilgoci. Pomimo licznych zalet, nie są zalecane alergikom, gdyż w znacznym stopniu gromadzą kurz i roztocza, co może doprowadzić do nasilenia objawów lub problemów z oddychaniem. Innym, ale równie często wybieranym rodzajem jest wsad syntetyczny. Może być on stworzony z różnego rodzaju materiałów, w tym, np. poliestru. Umożliwia to nadanie produktowi niebywałej sprężystości oraz odporności na odkształcenia, który może zapewnić nam komfortowy wypoczynek, a także prawidłowe wsparcie szyi. Jednak nadrzędną cechą jest ich wysoka antyalergiczność oraz trwałość. Tak naprawdę wybór poduszki zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych czynników oraz preferencji, o czym warto pamiętać przy zakupie. Ostatnią kwestią jest odpowiedź na pytanie, jak prać poduszki z różnym wypełnieniem oraz czy jest to w ogóle możliwe. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić zalecenia od producenta, które dotyczą rodzaju prania i suszenia, jednak do ogólnie przyjętych zasad należy utrzymanie prawidłowej temperatury wody, wybór odpowiedniego trybu oraz dokładne wypłukanie z zastosowanych detergentów. Po tym nie tylko będziemy mogli cieszyć się wygodną, ale również czystą poduszką.
Sypialnia jest jednym z bardziej wyjątkowych pomieszczeń w naszym domu. Stanowi strefę relaksu pozwala choć na chwilę zapomnieć o problemach dnia codziennego oraz gwarantuje spokojny wypoczynek. Aby móc korzystać z niego w pełni, warto kierować się wymienionymi wyżej aspektami, a szczególnie zwrócić uwagę na materac, łóżko i poduszkę.