Dlaczego SleepMed?

Sypialnia alergika - jak ją urządzić?

Sypialnia alergika - jak ją urządzić?

Sypialnia alergika - jak ją urządzić?Budzisz się każdego ranka z katarem, podrażnionym gardłem lub też zaczerwienionymi oczami? Przyczyną może być uczulenie na kurz i roztocza. Czy istnieje zatem jakiś sposób, by nieco złagodzić te objawy i zapewnić sobie spokojny wypoczynek? Wystarczy przearanżować sypialnię oraz trzymać się kilku podstawowych zasad, by osłabić lub nawet całkowicie wyeliminować uciążliwe objawy. Jak zatem urządzić sypialnię alergika?

Najczęstsze przyczyny alergii

Zdarza Ci się często mieć katar, zaczerwienione oczy lub problemy z zasypianiem? Objawy te są dość uciążliwe i utrzymują się dłużej niż tydzień? Prawdopodobnie możesz mieć alergię na obcą substancję, taką jak np. pyłek, sierść zwierząt lub kurz czy roztocza. Aby złagodzić te dolegliwości należy znaleźć przyczynę problemu i ją wyeliminować. Możemy zatem rozróżnić cztery najpopularniejsze rodzaje alergenów. Pierwszy z nich to zarodniki pleśni, które najczęściej gromadzą się w miejscach o zwiększonym poziomie wilgoci (szafy, listwy okienne itp.). Kolejnym są roztocza znajdujące się głównie w sypialnianych tekstyliach typu poduszki, kołdry, materac, zasłony czy dywany. Do popularniejszych alergenów można również zaliczyć sierść zwierząt, który gromadzi się nie tylko na wszystkich meblach i tekstyliach w domu, ale także unosi się w powietrzu. Często uczulenia powodują też pyłki z roślin, które są szczególnie uciążliwe wiosną i jesienią. Właśnie dlatego dla alergika kluczowe jest odpowiednie urządzenie sypialni, a także przestrzeganie kilku podstawowych zasad dotyczących czystości i higieny.

Sypialnia alergika - jak ją urządzić?

Urządzając sypialnię alergika, trzeba mieć na uwadze kilka podstawowych aspektów. Na początek warto skupić się na podłodze - powinna być wykonana najlepiej z twardego drewna, a jej odkurzanie będzie bezproblemowe. Należy jednak unikać wszelkiego rodzaju dywanów czy wykładzin z włosiem. Warto również pamiętać, że wszystkie zastosowane w domu tkaniny powinny być bawełniane lub syntetyczne. Dodatkowym atutem będzie duże okno w sypialni, które umożliwi regularny obieg świeżego powietrza. Dobierając dodatki do sypialni alergika pod żadnym pozorem nie powinniśmy wybierać pluszowych elementów, regałów z książkami czy też rzeźbionych mebli, na których dość mocno osadza się kurz, który jest trudny do usunięcia. Powinno się również zrezygnować z wytłaczanych tapet na ścianach, wazonów z suszonymi kwiatami czy też ustawiania akwarium w sypialni, ponieważ przyczynia się to do zwiększenia wilgotności, a co za tym idzie - pojawienia się pleśni. Warto również zainwestować w oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA, a także zadbać o optymalny poziom wilgotności, który powinien się utrzymywać w granicach 30-50%. Jednak najważniejszym elementem w sypialni alergika jest wysokiej jakości materac oraz pościel, których komponenty umożliwiają na swobodną wymianę powietrza, a także zapobiegają gromadzeniu się wilgoci. Należy pamiętać, że materac powinno wymieniać się najrzadziej co 7 lat, jednak w przypadku alergików polecane jest robić to częściej.

Higieniczne środowisko snu przede wszystkim!

Chcąc cieszyć się wolnym od alergenów środowiskiem, warto regularnie dbać o higieniczne warunki w sypialni. Podstawową czynnością, którą należy wykonywać co najmniej 2-3 razy dziennie jest porządne i długie wietrzenie pomieszczenia. Bardzo ważne jest również częste odkurzanie, mycie podłóg czy wycieranie kurzu. Najważniejsze jest jednak zachowanie czystości w łóżku, dlatego też przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na zmianę i pranie pościeli - dobrze by świeża była zakładana nie rzadziej niż co 6 dni. Istotne jest także czyszczenie kołdry i poduszek, co pomoże zapobiec gromadzeniu się kurzu i namnażaniu roztoczy - bardzo często można zrobić to samodzielnie w domowej pralce. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest także regularne pranie pokrowca oraz odkurzanie materaca. Warto także spróbować w mroźne dni wystawić podłoże do snu, a także wywiesić pościel na balkon, ponieważ pomoże to w zabiciu powstałych roztoczy.

Materac dla alergika, czyli jaki?

Wybierając materac dla alergika, warto zwrócić szczególną uwagę na jego indywidualne właściwości. Podstawowym aspektem, który jest niesamowicie istotny jest optymalna wentylacja wewnątrz wkładu, pozwalająca na maksymalny obieg powietrza. Właśnie dlatego w materacach SleepMed zastosowano wielostrefową technologię Airforce, polegającą na nacinaniu pianki w tzw. kratkę wentylacyjną. Dzięki takiemu rozwiązaniu ciepło oraz wilgoć wytwarzane przez ciało użytkownika w trakcie wypoczynku kierowane jest do otwartych komór.

Technologia ta została zastosowana między innymi w materacu SleepMed Comfort Plus - model ten dla zwiększenia komfortu użytkowania posiada odpinany top, umożliwiający regulację twardości podłoża. Będzie on idealną opcją dla wszystkich alergików, ponieważ jego budowa ułatwia wentylację i odprowadzanie wilgoci, tworząc nieprzyjazne środowisko dla rozwoju i gromadzenia się kurzu, roztoczy czy innych mikroorganizmów wewnątrz materaca. Warto również zaznaczyć, że ten model posiada również właściwości ortopedyczne oraz przeciwodleżynowe, dzięki czemu może być z powodzeniem użytkowany przez osoby chcące zapobiegać pojawianiu lub pogłębianiu się dysfunkcji kręgosłupa.

Na uwagę wszystkich alergików zasługuje również materac SleepMed Premium, który gwarantuje nie tylko wysoki komfort wypoczynku, ale również pozwala na dogłębną regenerację i relaks całego organizmu. Dzięki zastosowaniu pianki VitaRest® użytkownik ma pewność najwyższego poziomu higieniczności oraz doskonałej odporności na odkształcenia. Oczywiście model ten został również wyposażony w technologię Airforce, dlatego też będzie doskonałą opcją dla osób wrażliwych na różnego rodzaju alergeny.

Poduszka i kołdra także mają znaczenie

Wbrew pozorom nie tylko materac ma wpływ na jakość snu alergika. Bardzo istotną kwestią jest również używana na co dzień pościel - osoby borykające się z wszelkiego rodzaju uczuleniami powinny zrezygnować z kołder i poduszek z wypełnieniem naturalnym, takim jak chociażby puch czy pierze. Zdecydowanie w tym przypadku polecane są modele z wnętrzem syntetycznym lub piankowym. Na uwagę zasługuje przede wszystkim poduszka SleepMed Comfort Pillow, będąca ergonomicznym modelem antyalergicznym. Doskonale dopasowuje się do kształtu głowy i szyi, zapewniając użytkownikowi naturalną pozycję przez całą noc. Dodatkowo, doskonały przepływ powietrza wewnątrz produktu znacząco podnosi higienę i komfort snu. Warto również wspomnieć, że posiada ona zdejmowalny pokrowiec, który można zdjąć i samodzielnie wyprać w pralce.

Urządzenie sypialni dla alergika może początkowo wydawać się sporym wyzwaniem, jednak zwracając uwagę na kilka podstawowych aspektów można z łatwością stworzyć przyjazne warunki do wypoczynku. Warto mieć na uwadze przede wszystkim wybór wysokiej jakości materaca oraz antyalergicznej pościeli, by zminimalizować ryzyko pojawienia się uciążliwych objawów alergii.

Podobne artykuły

Sennik: portfel w snach – znaczenie i interpretacja
Sennik: portfel w snach – znaczenie i interpretacja
Świąteczny nastrój w sypialni – jak go stworzyć?
Świąteczny nastrój w sypialni – jak go stworzyć?
Materac z odpinanym topem - dlaczego warto?
Materac z odpinanym topem - dlaczego warto?
Jak dbać o sen w ciąży?
Jak dbać o sen w ciąży?
Materac dla singla - jaki materac jednoosobowy wybrać?
Materac dla singla - jaki materac jednoosobowy wybrać?
Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?
Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?
Sennik: Stado Szczurów – co oznacza sen o szczurach?
Sennik: Stado Szczurów – co oznacza sen o szczurach?
Jak wybrać materac dla nastolatka?
Jak wybrać materac dla nastolatka?
Stopień twardości materaca a problemy z kręgosłupem
Stopień twardości materaca a problemy z kręgosłupem
Który materac dla nastolatka będzie dobrym wyborem?
Który materac dla nastolatka będzie dobrym wyborem?