Dlaczego SleepMed?

Sen na brzuchu – czy to odpowiednia pozycja dla każdej osoby?

Sen na brzuchu – czy to odpowiednia pozycja dla każdej osoby?

Sen na brzuchu – czy to odpowiednia pozycja dla każdej osoby?Ile czasu średnio śpisz? Osiem godzin? To jedna trzecia doby. Tyle właśnie Twoje ciało przebywa w określonej pozycji (z małymi zmianami). A to oznacza, że Twoja ulubiona pozycja w czasie snu ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Na przykład na krążenie krwi, bóle karku, ból głowy, dolegliwości bólowe kręgosłupa, bóle kończyn dolnych. Lista jest długa. Jeśli niepokojące objawy Cię nie dotyczą, to świetnie. Najwyraźniej Twoja pozycja w trakcie snu jest prawidłowa — nie leżysz w ciągłym napięciu, masz odpowiednie podparcie, możesz rano w pełni wyprostować kończyny. Jeśli coś Ci dokucza, to mam pytanie. Lubisz spać na brzuchu? Pewnie to wygodne, ale czy to na pewno odpowiednie ułożenie ciała dla Ciebie? W tym artykule opowiem więcej o spaniu na brzuchu i jego wpływie na ciało.

Prawidłowe ułożenie ciała podczas snu – dlaczego jest tak ważne?

Prawidłowa pozycja ciała podczas snu ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i zapewnienia spokojnego snu. Najlepszy jest taki sposób ułożenia ciała, który nie powoduje nadmiernego ucisku, wspiera utrzymanie naturalnych krzywizn kręgosłupa i nie powoduje dolegliwości bólowych. Czy śpisz w odpowiedniej pozycji? Należy pamiętać, że pomimo braku bólu, dana pozycja może i tak mieć negatywny wpływ na zdrowie. Z początku nie ma żadnych objawów. Gdy się pojawią, problem jest już zaawansowany. Jak konkretnie wpływa pozycja w trakcie snu na organizm? Spieszę z wyjaśnieniem.

Ustawienie kręgosłupa

Prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu pomaga zapobiegać bólom pleców i szyi. Jak to działa? Kiedy kręgosłup znajduje się w pozycji neutralnej, naturalne krzywizny szyi, górnej i dolnej części pleców zostają zachowane. To z kolei zmniejsza obciążenie mięśni i więzadeł 'podpiętych' do kręgosłupa. Jeśli tak działa na Ciebie pozycja, w której śpisz — wiesz co to zdrowy sen. Jeżeli zaś śpisz z nieprawidłowym ułożeniem kręgosłupa — szybko to odczujesz o poranku.

Wpływ na układ oddechowy

Jak pozycje podczas snu wpływają na oddychanie? Na przykład spanie na plecach z lekko podniesioną głową może pomóc zmniejszyć chrapanie i objawy bezdechu sennego. Dlaczego? Bo ułatwia swobodne oddychanie. I odwrotnie, spanie na brzuchu może blokować drogi oddechowe, utrudniając oddychanie. Dopływ tlenu to ważna sprawa — oddziałuje na funkcjonowanie całego organizmu, nie tylko na jakość snu i regenerację.

Komfort i jakość snu

Komfort podczas snu jest sprawą subiektywną — różni się w zależności od osoby. Liczne badania jasno pokazuję, że pozycje, które wspierają naturalne ułożenie ciała, przyczyniają się do lepszej jakości snu. Zła pozycja oznacza dyskomfort, niespokojny sen i częste przebudzenia.

Dolegliwości bólowe w zależności od pozycji

Spanie w niewłaściwej pozycji to prosta droga do chronicznego bólu i dyskomfortu1. Co mogą powodować poszczególne pozycje i od czego jeszcze zależy wystąpienie dolegliwości?

Co jeszcze warto wiedzieć? Niewłaściwa pozycja zwiększa nacisk na tkanki przykręgosłupowe, co prowadzi najpierw do przewlekłego bólu, a później do potencjalnych deformacji postawy.

Czy spanie na brzuchu jest zdrowe? Dowiedz się, co na ten temat mówią specjaliści

Spanie na brzuchu to jedna z najmniej zalecanych pozycji snu. Z jednej strony niektórzy uważają to za wygodne, ale potencjalne ryzyko dla zdrowia często przewyższa korzyści. Czy spanie na brzuchu to najgorsza pozycja? W jaki sposób źle wpływa na zdrowie? Ta pozycja może obciążać kręgosłup, szczególnie odcinek szyjny i lędźwiowy, powodując chroniczny ból i dyskomfort2.

Spanie na brzuchu wymusza skręcenie szyi, co może zaostrzyć lub prowadzić do problemów z kręgosłupem szyjnym, takich jak przepuklina krążka międzykręgowego lub ucisk nerwów. Co jeszcze? Ta pozycja może spłaszczyć naturalną krzywiznę kręgosłupa — skutkiem jest pojawienie się bólu dolnej części pleców3.

Spanie na brzuchu – zalety i wady

Spanie na brzuchu ma pewne zalety. Ma też wady. Spanie na brzuchu nie jest najzdrowszą pozycją dla wielu osób, ale są także pozytywne aspekty tej pozycji.

Zalety spania na brzuchu

Redukcja chrapania
Spanie na brzuchu może pomóc w zmniejszeniu chrapania. Ta pozycja utrzymuje drożność dróg oddechowych, zapobiegając ich blokowaniu przez język i tkanki miękkie w gardle. Dla osób z łagodnym problemem chrapania może to być korzyść.

Komfort (nie dla wszystkich)
Niektórzy uważają, że spanie na brzuchu jest najwygodniejszą pozycją, która pomaga im szybciej zasnąć. Komfort ten można przypisać osobistym preferencjom i indywidualnej anatomii. Najlepiej będzie, jeśli skonsultujesz się z lekarzem lub fizjoterapeutą w tej kwestii. Komfort może nie trwać długo, a lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.

Wady spania na brzuchu

Nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa
Kiedy śpisz na brzuchu, Twój kręgosłup nie znajduje się w pozycji neutralnej. To nieprawidłowe ułożenie może prowadzić do bólu pleców i szyi oraz negatywnie wpływać na narządy wewnętrzne. Naturalna krzywizna kręgosłupa zostaje długotrwale zaburzona (przez kilka godzin, każdej doby), co powoduje obciążenie mięśni i więzadeł.

Nadmierne obciążenie szyi
Osoby śpiące na brzuchu często odwracają głowę na bok, aby oddychać, co prowadzi do wymuszonej, długo trwającej rotacji szyi4. a to oznacza sztywność i dyskomfort. Z biegiem czasu tak ustawiony odcinek szyjny kręgosłupa może przyczynić się do schorzeń — takich jak schorzenia kręgosłupa szyjnego czy przewlekłe bóle głowy.

Trudności w oddychaniu
Spanie na brzuchu może powodować ucisk na klatkę piersiową oraz okolice jamy brzusznej, przez co utrudnia głębokie i wydajne oddychanie. Ta pozycja może również zwiększać ryzyko chrapania i zaostrzać objawy bezdechu sennego5.

Zwiększony nacisk punktowy
Spanie na brzuchu może powodować nadmierny ucisk — szczególnie w okolicy klatki piersiowej, bioder i kolan. Związany z tym ból zakłóci Twój spokojny sen. Z biegiem czasu mogą pojawić się drętwienia i/lub mrowienia w uciskanych obszarach.

Wpływ na kobiety w ciąży
W przypadku kobiet w ciąży najczęściej nie zaleca się spania na brzuchu, zwłaszcza w okolicach trzeciego trymestru. Nacisk na brzuch może zmniejszyć przepływ krwi do płodu. Kobietom w ciąży zaleca się spanie na boku, najlepiej lewym, aby poprawić krążenie6.

Jak oduczyć się spania na brzuchu? Sprawdzone sposoby

Jeśli zauważasz, że spanie na brzuchu powoduje u Ciebie dyskomfort lub problemy zdrowotne, czas na zmianę tego nawyku. Rozumiem, to nie jest takie proste, ale pomogę Ci. Oto kilka sprawdzonych metod, które pomogą Ci przejść do zdrowszej pozycji do spania.

Kup poduszkę ortopedyczną
Poduszka ortopedyczna zapewni Ci dobre podparcie i pomoże w utrzymaniu pozycji do spania na boku7. Przytulanie poduszki może zapobiec przewracaniu się na brzuch w czasie snu.

Umieść poduszkę pod miednicą
Umieszczenie poduszki pod miednicą to dobry sposób, żeby złagodzić ból dolnej części pleców — jeśli nadal będziesz spać na brzuchu. Pomoże Ci to utrzymać kręgosłup w neutralnym ułożeniu.

Zaadaptuj się do spania na boku lub na plecach
Przyzwyczajenie się do spania w innej pozycji wymaga czasu i wysiłku. Zacznij od spania na boku lub plecach przez krótki czas i stopniowo zwiększaj czas trwania snu. Konsekwencja jest kluczem do przełamania nawyku. Dlaczego warto? Spanie na plecach ułatwia oddychanie, odciąża kręgosłup i narządy wewnętrzne.

Utwórz bariery
Użyj poduszek lub zwiniętych ręczników, aby stworzyć bariery po obu stronach ciała. Mniejsze prawdopodobieństwo, że zaczniesz przewracać się na brzuch w nocy.

Popraw higienę snu
Utrzymanie właściwej higieny to podstawa w zasypianiu oraz w zasypianiu w nowej pozycji8. Co masz zrobić? Ustal regularny harmonogram snu. Stwórz relaksującą rutynę przed snem. Zadbaj o zapewnienie sobie przyjemnego i komfortowego środowiska snu. Niewłaściwa higiena snu może prowadzić do zaburzenia snu, co negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie i zdrowie.

Poszukaj profesjonalnej porady
Jeśli masz trudności ze zmianą pozycji podczas snu, rozważ skorzystanie z pomocy specjalisty od snu lub fizjoterapeuty. Mogą udzielić spersonalizowanych porad i strategii poprawy pozycji podczas snu.

Wnioski

Znasz już odpowiedź na pytanie 'czy spanie na brzuchu jest zdrowe?'. Ta pozycja zapewnia pewne korzyści (ograniczenie chrapania i pewną wygodę w określonych przypadkach). Jednak wady, w tym ból szyi i pleców, trudności w oddychaniu, napięte mięśnie oraz potencjalnie szkodliwy nacisk na narządy wewnętrzne w klatce piersiowej i jamie brzusznej, często sprawiają, że jest to niekorzystny wybór.


1. Singh, S. R., Singh, A. B., & Sarkar, A. (2023). REVIEW ON SLEEP AND ITS IMPACT ON HEALTH. World Journal of Pharmaceutical Research.dostęp: https://wjpr.s3.ap-south-1.amazonaws.com/article_issue/55daaf2d08ef7eb3f5448a2490f0d571.pdf

2. Kuipers AL, Miljkovic I, Carr JJ, Terry JG, Nestlerode CS, Ge Y, Bunker CH, Patrick AL, Zmuda JM. Association of circulating sclerostin with vascular calcification in Afro-Caribbean men. Atherosclerosis. 2015 Mar;239(1):218-23. dostęp: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4331206/

3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/back-pain/expert-answers/sleeping-positions/faq-20057871

4. Westbrook, A. M., Kabbaz, V. J., & Showalter, C. R. (2020). Eagle's syndrome, elongated styloid process and new evidence for pre-manipulative precautions for potential cervical arterial dysfunction. Musculoskeletal Science and Practice. dostęp: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2468781220301399

5. Courtney, R. (2009). The Functions of Breathing and Its Dysfunctions and Their Relationship to Breathing Therapy. International Journal of Osteopathic Medicine, pages 78–85. dostęp: https://respiras.com/documents/breathing/Breathing%20therapy%20Functions%20of%20Breathing%20Australia.pdf

6. https://www.medicalnewstoday.com/articles/sleeping-on-the-stomach-pregnant#changing-positions

7. https://www.spine-health.com/wellness/sleep/different-types-pillows

8. Malhotra, R. (2021). Inadequate sleep hygiene. MedLink Neurology. dostęp: https://www.medlink.com/articles/inadequate-sleep-hygiene


Materace SleepMed to produkty przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.
TO JEST WYRÓB MEDYCZNY. UŻYJ ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ.


Przeczytaj: Wpływ grubości pianki na komfort i wsparcie materaca
Sprawdź też: Rytuały po przebudzeniu, które pomogą ci efektywniej wejść w poranek
Dowiedz się więcej: Social jet lag – jak nieregularny sen może zniszczyć zdrowie?

Podobne artykuły

Najlepszy materac dla dwojga: 140x200 czy 160x200 - który wybrać?
Najlepszy materac dla dwojga: 140x200 czy 160x200 - który wybrać?
Jaki materac wybrać? Praktyczne porady wyboru materaców do spania
Jaki materac wybrać? Praktyczne porady wyboru materaców do spania
Jaki materac dla alergika?
Jaki materac dla alergika?
Zdrowy i spokojny sen seniora - jak go zapewnić?
Zdrowy i spokojny sen seniora - jak go zapewnić?
Materac dla alergika - sprawdź najlepsze modele!
Materac dla alergika - sprawdź najlepsze modele!
Drzemka w ciągu dnia - jaki ma wpływ na zdrowie?
Drzemka w ciągu dnia - jaki ma wpływ na zdrowie?
Materace naturalne - jakie posiadają właściwości i dla kogo są polecane?
Materace naturalne - jakie posiadają właściwości i dla kogo są polecane?
Sen w czasie podróży: jak spać dobrze w hotelach i na wakacjach?
Sen w czasie podróży: jak spać dobrze w hotelach i na wakacjach?
Kiedy wymienić materac na nowy? Najczęstsze symptomy
Kiedy wymienić materac na nowy? Najczęstsze symptomy
Materac z kokosem - dla kogo?
Materac z kokosem - dla kogo?
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Materace SleepMed są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.