Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli materacy. Różnią się między sobą przede wszystkim rodzajem wypełnienia. To właśnie ten parametr, wraz z twardością, wpływa w największym stopniu na komfort i wygodę podczas snu. Jakie typy wypełnień istnieją i czym się charakteryzują?
Zakup wygodnego materaca jest niezwykle ważny dla dobrego samopoczucia. Jego podstawową funkcją jest zapewnianie całemu ciału należytego podparcia w ciągu nocy. Podłoże do spania w dużym stopniu wpływa na zdrowie kręgosłupa. Jeśli materac jest zbyt miękki lub zbyt twardy, a także gdy znajdują się na nim odkształcenia, bardzo szybko może pojawić się ból pleców. Dyskomfortu spowodowanego spaniem w niewygodnym łóżku bardzo ciężko się pozbyć! Poza tym, napięcia mięśniowe zaburzają często fazy snu i prowadzą do regularnych przebudzeń. Sprawia to, że sen jest przerywany i nie zapewnia należytej regeneracji. Warto mieć świadomość tego, że źle dopasowany materac może powodować nie tylko dyskomfort związany z kręgosłupem, ale często staje się przyczyną bólu głowy. Jeśli dodatkowo poduszka jest słabej jakości, napięciowe bóle głowy mogą stać się bardzo poważnym problemem!
Dzięki zainwestowaniu w dobry materac można naprawdę wiele zyskać. Zapobiega to nadmiernemu zmęczeniu i sprawia, że sen jest w pełni regenerujący. Wygodne i komfortowe podłoże do spania sprawia, że nie pojawiają się nadmierne napięcia mięśniowe, a tym samym cały układ ruchu może cieszyć się dobrą kondycją.
Materace z wypełnieniem piankowym są w ostatnich latach bardzo popularne. W zależności od producenta i konkretnego modelu, różnią się konstrukcją poszczególnych warstw. Jednak ich cechą wspólną jest to, że niezwykle precyzyjnie dopasowują się do sylwetki. Podłoże dostosowujące się do krzywizn ciała sprawia, że w każdej pozycji mięśnie mogą pozostać rozluźnione. Dzięki elastyczności punktowej ten rodzaj wypełnienia w materacu bardzo dobrze sprawdza się w sypialniach małżeńskich. Partnerzy bowiem nie odczuwają wzajemnie swoich ruchów. Gdy jedna osoba wstanie lub przekręci się z boku na bok, jej ruch zostanie zredukowany, a druga osoba będzie mogła dalej spokojnie spać.
Jednym z ciekawych rozwiązań, które w ostatnim czasie są chętnie stosowane podczas produkcji materacy piankowych, jest pianka termoelastyczna. Czasem określa się ją również mianem pianki pamięciowej. Reaguje ona na temperaturę ciała i to pod jej wpływem przekształca się w taki sposób, aby pasować idealnie do wszelkich krzywizn ciała.
Sprężyny w materacu mogą być rozmieszczone na różne sposoby. Obecnie producenci prześcigają się wręcz w tworzeniu coraz to nowych rozwiązań, zapewniających użytkownikom większą wygodę i komfort. Główną zaletą tego rodzaju wypełnienia w materacu jest zapewnienie doskonałej amortyzacji. Materac z dużą skutecznością absorbuje ruchy i nacisk, tym samym odciążając kręgosłup i struktury mięśniowe. Ich dużym atutem jest też wentylacja. Między sprężynami powietrze może przepływać w swobodny sposób co jest ważnym elementem zapobiegania nadmiarowi wilgoci. Spanie na materacu sprężynowym z reguły wiąże się z komfortem termicznym i brakiem narażenia na nadmierną potliwość.
Ciekawym i chętnie wybieranym rozwiązaniem są też materace hybrydowe. Zostały skonstruowane w celu połączenia zalet wypełnienia piankowego i sprężynowego. Wypełnienie w materacu hybrydowym składa się z dwóch podstawowych warstw. Jedna z nich jest stworzona z pianki, a druga ze sprężyn. Z jednej strony podłoże do spania dopasowuje się precyzyjnie do ciała, a z drugiej - skutecznie amortyzuje ruchy. Warto wspomnieć o tym, że na rynku dostępne są modele materacy hybrydowych posiadające kilka różnych stref twardości. Mają one na celu zapewnienie każdej części ciała innego rodzaju wsparcia tak, aby wszystkie mięśnie mogły pozostać w pełni rozluźnione. Takie rozwiązanie sprawia, że zapadnięcie w głęboki i nieprzerwany sen staje się jeszcze prostsze!
Wybierając materac hybrydowy z asortymentu renomowanej marki, można cieszyć się w pełni regenerującym snem przez wiele długich lat. Jest to rozwiązanie, które docenią również pary. Będą mogły cieszyć się jednocześnie optymalnym stopniem amortyzacji i elastyczności punktowej.
Kwestia tego, jakie wypełnienie materaca wybrać, aby czuć się w łóżku wygodnie i komfortowo, nie jest jedynym problemem podczas urządzania funkcjonalnej sypialni. Bez względu na wybrany rodzaj wypełnienia, konieczne jest dopasowanie jego twardości do wagi użytkownika. Z reguły wskazuje się, że osoby lekkie powinny spać na miękkich materacach, a cięższe - na twardych. Jednak nie jest to uniwersalna zasada, która zawsze znajduje zastosowanie. Często są od niej wyjątki. Dlatego warto pamiętać o tym, że równie ważne są choroby, indywidualne upodobania i preferencje.
Czynnikiem, który determinuje konieczność przywiązania szczególnej uwagi do wyboru materaca, są wady postawy i niektóre choroby, których symptomy dotyczą m.in. funkcjonowania narządu ruchu. Osoby mające specjalne potrzeby powinny poprosić lekarza lub fizjoterapeutę o podpowiedź dotyczącą specyfiki materaca, na którym będą się dobrze czuć. To samo dotyczy alergików! Osoby mające skłonność do reakcji uczuleniowych powinny szczególną uwagę przywiązać do przepuszczalności powietrza wybranego materaca. Wentylacja to podstawa w zachowaniu należytego stopnia higieny sypialnianej! Poza tym, praktycznym rozwiązaniem jest obecność zdejmowanego pokrowca, posiadającego zamek rozdzielczy, który w każdej chwili można po prostu wrzucić do pralki z hipoalergicznym detergentem.
Podstawowe rodzaje wypełnień w materacu to te piankowe, sprężynowe i hybrydowe - choć oczywiście nie wyczerpują one katalogu! Warto dobrze zapoznać się z ich charakterystyką, aby kupić materac idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb.
_________________________________
Przeczytaj: Wpływ stresu na jakość snu
Sprawdź też: Jakie pytania musisz sobie zadać, zanim kupisz materac?
Dowiedz się więcej: Od czego zależy cena materaca?