Materace do spania wykonane z materiałów najwyższej jakości to inwestycja na lata. Jednak nawet najlepszy materac wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by jak najdłużej zachować swoje właściwości, a co za tym idzie – zapewniać ten sam wysoki komfort snu. Ma ona istotny wpływ nie tylko na jego trwałość, ale również na nasze zdrowie ogólne, gdyż zaniedbane podłoże do spania to siedlisko licznych alergenów oraz drobnoustrojów. Oto kilka sprawdzonych rozwiązań, które z pewnością pomogą nam zachować idealną kondycję materaca na długi czas, a także zadbać o jakość wypoczynku!
Wietrzenie materaca to podstawa, która powinna stanowić rutynę każdego dnia po przebudzeniu. Wystarczy na kilka minut otworzyć okno w sypialni i pozostawić odkryty materac. Nie trzeba od razu ścielić łóżka – względy estetycznie mogą zaczekać. A dlaczego ten krok jest tak ważny w codziennej pielęgnacji? Jak się okazuje, przynosi szereg korzyści, gdyż pomaga w:
Przynajmniej raz w tygodniu warto poświęcić swój czas na czyszczenie materaca. Czynność ta jest o tyle ważna, iż pozwala nie tylko na utrzymanie miejsca do spania w czystości, ale także zapewnia zdrowy i komfortowy wypoczynek. W pierwszej kolejności należy sprawdzić zalecenia producenta odnośnie czyszczenia oraz pielęgnacji wybranego przez nas modelu. Jest to niezwykle ważne, gdyż zapobiega ewentualnym uszkodzeniom podłoża do spania. Samo czyszczenie jest stosunkowo proste i opiera się na:
Stosowanie ochraniacza na materac stereotypowo zalecane jest dzieciom lub osobom starszym, jednak tego typu materiał pozwoli na utrzymanie w czystości każdego materaca. Jest to możliwe z uwagi na fakt, iż:
Materac to idealna przestrzeń do zabawy dzieci. Mogą one na spokojnie bawić się na nim np. lalkami czy samochodzikami, co jest bezpieczne i nie wpływa w żaden sposób na podłoże do spania. Jednak czasem dziecięce zabawy stają się bardziej dynamiczne. Podczas skakania można łatwo uszkodzić jego strukturę, przez co będzie gromadzić się na nim jeszcze większa ilość brudu i kurzu. Przede wszystkim straci on również swoje właściwości, w efekcie czego sen na nim może nie być już tak wygodny. Jest to szczególnie ważne w przypadku modeli sprężynowych, ponieważ mogą one ulec uszkodzeniu. W przypadku pianki istnieje ryzyko zniszczenia struktury, jednak to zależy od jakości jej wykonania. Warto więc uczulić dzieci na to, że materac jest miejscem do spania, a nie zabawy. Uszkodzeniu struktury materaca sprzyja również siadanie lub spanie na jego krawędzi, co w konsekwencji może to po prostu prowadzić do odkształceń oraz utraty stabilności. Oprócz tego nie zapominajmy o używaniu właściwego stelażu - powinien być on dopasowany do typu materaca.
Na samym początku należy zaznaczyć, że ten sposób na dbanie o materac dotyczy jedyne modelu, które można obracać. W tym celu warto sprawdzić zalecenia producenta i – jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, podjąć odpowiednie kroki! A dlaczego? Jak się okazuje, jest to bardzo istotna sprawa. Dzięki temu ma on szansę na to, by równomiernie rozkładać ciężar użytkownika, a tym samym - równomiernie się zużywać. Brak ugniatania w jednym miejscu spowoduje, że będzie mógł zachować swoje pierwotne właściwości, a tym samym służyć jeszcze dłużej. Materac dwustronny zaleca się obracać nie tylko na drugą stronę (najlepiej co 6 miesięcy), ale również o 180 stopni, tak by w miejscu, gdzie wcześniej spała głowa, po zmianie znajdowały się nogi. Takie zabiegi skutecznie przedłużą żywotność materaca, a przede wszystkim poprawią higienę miejsca snu. Ponadto warto zaznaczyć, że obracanie materaca może wpływać na komfort snu, szczególnie jeśli materac posiada różne strefy wsparcia. Rotacja pozwala na korzystanie z różnych obszarów materaca, co może być korzystne dla zdrowego snu.
Idealnie dopasowany do potrzeb użytkownika materac to prawdziwy skarb, dlatego warto pamiętać o poprawnym dbaniu o jego higienę i czystość. Przestrzeganie powyższych zaleceń gwarantuje wolniejsze zużywanie się materaca, a także zdrowy oraz pełen komfortu sen. Warto o tym pamiętać, gdyż materac pełni kluczową rolę w codziennym życiu, wpływając nie tylko na jakość snu, ale także na naszą codzienną sprawność.