Zdrowy i higieniczny sen stanowi bardzo ważny czynnik w życiu człowieka. W końcu w łóżku spędzamy aż ⅓ swojego doby, dlatego warto zadbać, aby spędzony tam czas był jak najlepiej wykorzystany. Zakup materaca to pierwszy krok w stronę efektywnego snu, jednak musimy pamiętać, że nawet bardzo dobrej jakości materac należy odpowiednio dbać. Od tej zasady nie ma wyjątków, a nie zwracanie uwagi na np. pranie pokrowca materaca może przyczynić się do rozwoju groźnych bakterii i roztoczy. Walka z nimi jest stosunkowo ciężka, jednak postępując zgodnie z zasadami, można skutecznie je usunąć. W jaki sposób to zrobić oraz dlaczego pranie pokrowca na materac jest dobrym pomysłem?
W pierwszej kolejności warto wiedzieć czym są bakterie i roztocza oraz w jaki sposób pojawiają się w materacu. Dzięki temu można lepiej zrozumieć, dlaczego konkretna metoda usuwania ich jest bardziej lub mniej efektywna. Bakterie to mikroorganizmy, które stanowią jednokomórkowe (rzadziej wielokomórkowe) formy tworzące kolonię. Tak naprawdę te mikroorganizmy są wszędzie - a zwłaszcza w materacach, w których często mają najlepsze warunki do rozwoju. Ma to niezwykle istotny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ prawie wszystkie bakterie, z wyjątkiem flory jelitowej mogą przyczyniać się do chorób. Podobnie jest z roztoczami - pajęczakami, które są spokrewnione z kleszczami. W naturalnym środowisku pasożytują na roślinach i zwierzętach, a nie widzimy ich z uwagi na niewielkie rozmiary (mają od 0,1 mm do 0,5 mm długości). W naszym łóżku żywią się przede wszystkim martwym naskórkiem, który u człowieka złuszcza się cały czas. Nic zatem dziwnego, że w łóżku, w którym spędzamy najczęściej osiem godzin gromadzą się w sporych ilościach. Jeśli doliczyć do tego temperaturę około 25 stopni Celsjusza, która przeważnie panuje w każdej sypialni oraz wilgotność spowodowaną nocnym poceniem się, to powstaną idealne warunki do pojawienia się bakterii i roztoczy. W celu ochrony materaca przed ich występowaniem najczęściej stosuje się pokrowce z właściwościami hamującymi rozwój oraz zapobiegającymi gromadzeniu się kurzu. Zostały one wykorzystane w materacach SleepMed i wyróżnić można dwa rodzaje - pokrowiec Merced i Probiotex. Czym one się wyróżniają na tle innych? Przede wszystkim Merced, który znajduje się między innymi w materac SleepMed Premium można prać w 60 stopniach Celsjusza, czyli temperaturze zabijającej roztocza. Powłoka pokrowca jest miękka i odprowadza wilgoć, dzięki czemu użytkownik może spokojnie się wyspać. Jednak największą jego zaletą jest zwiększona odporność na bakterie i roztocza poprzez brak przędzy naturalnej. Natomiast pokrowiec Probiotex wykorzystuje technologię aktywnych probiotyków, która zmniejsza ilość alergenów (w tym roztoczy i kurzu) na powierzchni materaca o 93,7%. Zapewnia to higieniczne i komfortowe warunki snu przez długi czas. Dodatkowo sam pokrowiec można wyprać w temperaturze 60 stopni Celsjusza, dzięki czemu mamy gwarancję zdrowego snu np. w modelu SleepMed Premium Plus.
Bytowanie bakterii i roztoczy w naszym pokrowcu, materacu czy kołdrze nie wiąże się z niczym pozytywnym. Mają one szkodliwy wpływ na zdrowie poprzez wywoływanie alergii lub podrażnień skóry. Powodują je odnóża, odchody oraz ugryzienia roztoczy, które w dużym stopniu mogą przyczyniać się do:
Wszystkie te symptomy są bardzo podobne do zwykłego przeziębienia lub grypy. Jednak jeśli w ostatnim czasie nie pojawiły się czynniki, które mogłyby wskazywać na inną chorobę, aniżeli alergię, to warto przyjrzeć się bliżej materacowi. Zastanowić się, kiedy ostatnio prana była nie tylko pościel, ale także i pokrowiec. Być może wszelkie objawy mogą być spowodowane reakcją alergiczną na roztocza oraz kurz. Statystycznie szacuje się, że nawet do sześciu milionów Polaków może być na nie uczulonych, a nawet o nim nie wiedzieć. Z uwagi na to ważne jest szybkie zauważenie oraz powiązanie ze sobą pojawiających się dolegliwości, ponieważ nieleczona nadwrażliwość na kurz i roztocza wraz z czasem może przejść w poważniejszą chorobę, jaką jest chociażby astma oskrzelowa. Na szczęście jednak istnieje wiele sposobów, dzięki którym z łatwością można usunąć bakterie i roztocza.
Istnieje wiele sposobów na pozbycie się bakterii i roztoczy z łóżka, które stanowi dla nas miejsce codziennego wypoczynku. Niestety walka z nimi jest żmudna i nie raz wymaga wielu czynności, jednak po ich usunięciu chyba każdy, a zwłaszcza alergicy, poczują różnicę. Przede wszystkim wymienić tutaj można:
Są to w dużej mierze domowe sposoby na pozbycie się bakterii i roztoczy, jednak istnieją także inne, bardziej skuteczne. Pierwszym z nich jest rozważenie spryskania materaca chemicznymi środkami, które mają za zadanie stworzyć nieprzyjazne środowisko do przetrwania tych organizmów. Ich stężenie nie jest szkodliwe dla człowieka, ponieważ jest odpowiednio dopasowane do mikroskopijnych rozmiarów bakterii oraz roztoczy. Jednak niekiedy mogą występować reakcje alergiczne na zawarty w nich substancje, dlatego inną opcją, którą też można wypróbować jest wybranie specjalnej pralni odpowiedzialnej za profesjonalne pranie pościeli oraz pokrowca. Posiadają oni specjalne środki oraz postępują zgodnie z zaleceniami producenta, jednak niekiedy koszt takiej usługi jest wysoki. Jednym z najłatwiejszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na usunięcie bakterii i roztoczy jest pranie pokrowca na materac w domowej pralce. Czynność ta, choć na pierwszy rzut oka wydaje się trudna, wcale taka nie jest. Wystarczy tylko wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo!
Pranie pokrowca na materac powinno odbywać się w zależności od zapotrzebowania użytkownika. Tak naprawdę, jeśli nie pocimy się dużo, a sam materiał nie jest zabrudzony, to wystarczy go zdjąć i włożyć go do pralki dwa lub trzy razy w roku. Inaczej jest w przypadku alergików, ponieważ aby uniknąć nieprzyjemnych objawów są oni zmuszeni prać pokrowiec nawet co dwa lub trzy miesiące. Wszystko za sprawą faktu, że zbiera się na nim martwy naskórek, kurz oraz wilgoć, przez co wraz upływem czasu tworzone są odpowiednie warunki do bytowania bakterii i roztoczy. Przyczynić może to się do wielu nieprzyjemnych skutków ubocznych w postaci:
Pokrowiec na materac w dzisiejszych czasach stanowi podstawowe wyposażenie materaca, dzięki czemu jego wkład od razu jest chroniony. W wielu przypadkach posiada również uchwyty, które w znaczący sposób ułatwiają przenoszenie lub obracanie materaca. Jednak nie jest to jego podstawowa funkcja, ponieważ ma on chronić materac przed zabrudzeniem oraz uszkodzeniami, aby można było go komfortowo użytkować. Często są one stworzone z konkretnej tkaniny lub posiadają odpowiednie technologie, które usprawniają przepływ powietrza. Wiele z nich potrafi pochłaniać wilgoć z naszej skóry.. Z uwagi na wszystkie cechy, które poprawiają jakość snu warto zatem często go prać. W ten sposób można nie tylko usunąć bakterie i roztocza, ale także kurz, który często jest przyczyną powstawania alergii. Wiele osób zastanawiać by się mogło, jak dbać o pokrowiec na materac, jednak najlepszym, a zarazem najprostszym sposobem jest pranie. Czynność ta znacząco zwiększa higieniczność snu. Jednak niewiele osób podejmuje się tego zadania, ponieważ nie wie, jak prawidłowo zdjąć i wyprać pokrowiec. Nie jest to trudne, wystarczy tylko wiedzieć, co należy robić, a czego unikać.
Każda rzecz, którą na co dzień użytkujemy wymaga prędzej lub później uwagi. W przypadku pokrowca wystarczy zająć się nim dwa razy do roku (oczywiście w zależności od okoliczności). Na pierwszy rzut oka nie widać, ale osiada na nim kurz oraz pojawiają się zanieczyszczenia, a także bakterie i roztocza. Ta mieszanka może przyczyniać się do nieprawidłowego wypoczynku lub objawów alergii, dlatego warto podjąć się czyszczenia pokrowca. Pierwszą zasadą jest zapoznanie się z zaleceniami producenta, które podane są najczęściej na metce, a jeśli ich nie ma, to są w dołączonej dokumentacji lub na stronie internetowej. Nie można pomijać tego kroku, ponieważ w ten sposób dowiadujemy się, czy pokrowiec można prać w domowej pralce, jakie są wskazania odnośnie prania oraz w jakiej temperaturze czynność ta powinna się odbywać. Następnie należy go ściągnąć - delikatnie, aby nie uszkodzić wkładu materaca i zapiąć zamek. Złożenie pokrowca lub zrolowanie go sprawia, że zmniejsza swój pierwotny rozmiar i tworzy w miarę możliwości zgrabną formę, którą pralka może prawidłowo wyprać. Kolejnym krokiem jest ustawienie odpowiedniego programu i temperatury, aby nie zniszczyć pokrowca lub nie utracić jego właściwości. Najczęściej przedział temperaturowy wynosi od 40 do 60 stopni Celsjusza, jednak to zależy od indywidualnych zaleceń producenta. Teraz czas na środki piorące. Najlepiej używać proszków lub żeli do białego, bez dodatkowego stosowania płynów zamieszczających, które mogą zaburzyć właściwości, jakie posiada pokrowiec. Uruchamiamy pralkę i czekamy. Warto również zwrócić uwagę na wirowanie. Większość modeli można poddać temu procesowi, jednak dokładniejsze informacje znajdują się na metce. Wiadomo jednak, że podczas prania pokrowca na materac, który jest podszyty na stałe amortyzującą pianką lub lateksem należy odcisnąć go z wody i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli chodzi o suszenie, to warto pamiętać o tym, żeby:
Samo pranie jest stosunkowo proste, jeśli przestrzega się opisanego schematu. W zależności od warunków pokrowiec może schnąć od kilku godzin do kilku dni, jednak zachowana higieniczność sprawia, że opłaca się czekać.
Pranie pokrowca na materac to jedno z najprostszych oraz najskuteczniejszych rozwiązań w celu usunięcia bakterii i roztoczy z łóżka. Te mikroskopijne organizmy są w stanie przyczynić się do wielu dolegliwości związanych nie tylko z układem oddechowym - takich jak katar, ale także i powodują wysypki oraz przyczyniają się do swędzenia skóry. Na szczęście istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z nimi, bardziej lub mniej skutecznych. Jednak pranie pokrowca na materac pomoże nam nie tylko zachować materac w higienicznym stanie, ale także poprawi warunki i komfort snu. Jest to ważne z uwagi na pozytywne skutki efektywnego snu, jakim jest prawidłowy rozwój, lepsze samopoczucie i dobra koncentracja. Postępując zgodnie z zasadami przedstawionymi tutaj z pewnością każdemu uda się wyprać pokrowiec w domowych warunkach!