Tu podział jest o wiele bardziej złożony. Pianki to surowiec, który się niezwykle szybko rozwija – dzięki temu różnorodność tego surowca jest ogromna. Postaramy się więc opisać najpopularniejsze z pianek wykorzystywanych w materacach.
Pianka Visco, zwana także termoelastyczną, to niezwykle elastyczny surowiec zbudowany na bazie poliuretanu, dziś często wzbogacany o dodatkowe materiały wpływające na elastyczność oraz inne właściwości pianki. Jej najważniejszą cechą, która zrewolucjonizowała produkcję materacy, jest dostosowywanie się pod wpływem ciepła wydzielanego przez ciało do jego anatomicznego kształtu. W efekcie materace tworzone z użyciem pianki Visco gwarantują niespotykany komfort – odpowiadają na indywidualny kształt i wagę tworząc jednocześnie zwiększoną powierzchnię podparcia dla kręgosłupa i mięśni. Po wstaniu z łóżka pianka powoli i „leniwie” powraca do swojego pierwotnego kształtu. Co ważne, materiał niemal wcale nie zawiera lotnych związków organicznych. Visco z powodzeniem stosowana jest także w produktach przeznaczonych dla niemowląt i alergików.
Pianka HR to tworzywo o wysokim stopniu elastyczności punktowej gwarantujące optymalne dostosowanie do anatomii ciała. Posiada niejednolitą strukturę komórkową (w przeciwieństwie do np. standardowej pianki tapicerskiej). Dzięki takiej budowie pianka HR ma znacznie lepsze parametry sprężystości i elastyczności – o wiele lepiej podtrzymuje zatem ciało. Jej otwartokomórkowa struktura zapewnia nie tylko wyjątkowy komfort, ale także doskonałą cyrkulację powietrza, która hamuje rozwój pleśni i grzybów.
Do materacy piankowych zaliczamy też te stworzone z lateksu. To całkowicie naturalny materiał produkowany z odpowiednio skomponowanych mieszanek kauczuku naturalnego i syntetycznego. Jego nieocenioną zaletą jest fakt, że nadaje się idealnie dla alergików – w swojej nieregularnej, porowatej powierzchni nie gromadzi pyłów ani roztoczy. Dzięki tej strukturze idealnie cyrkuluje powietrze. Lateks posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Charakteryzuje się także podwyższoną odpornością na odkształcenia. Jest niezwykle sprężysty przez co leżąc na materacu mamy wrażenie delikatnego unoszenia się nad jego powierzchnią.