Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że aktualne podłoże, na którym na co dzień śpimy nie spełnia już swojej funkcji w 100%, co oznacza, że czas już na nowy materac. Najczęściej możemy spotkać się z symptomami, takimi jak częste niewysypianie się oraz bóle mięśni, stawów czy kręgosłupa, wynikające z braku odpowiedniej regeneracji. Po czym jednak poznać, że powierzchnia jest już zużyta i to dobry moment na wymianę? Zapraszamy do lektury!
Wszystko zależy od jakości wykonania naszego aktualnego modelu. Według ogólnej normy powinno się wymieniać materac na nowy co około 7-10 lat, jednak często zdarza się tak, że zdecydowanie wcześniej musimy to zrobić. Przykładowo w przypadku alergików podłoże do spania powinno być wymieniane co maksimum 5 lat, ponieważ zgromadzone w środku roztocza, bakterie czy grzyby mogą jedynie nasilać nieprzyjemne reakcje alergiczne. Co więcej, jeśli na powierzchni zauważmy poważne odkształcenia, silne zabrudzenia czy nawet wnętrze wystające ponad pokrowiec to należy niezwłocznie zrezygnować z wypoczynku na tego typu podłożu. Również warto zainwestować w nowy materac w sytuacji, gdy czujemy, że aktualny jest dla nas zbyt miękki lub za twardy i w żaden możliwy sposób nie jesteśmy w stanie zniwelować tego odczucia. Musimy pamiętać, że spanie na źle dobranym materacu może mieć wiele poważnych dla zdrowia konsekwencji. Oczywiście dobrze mieć na uwadze fakt, że te wszystkie symptomy są jedynie subiektywnym odczuciem użytkownika, dlatego nie należy się sztywno trzymać ogólnych zasad, ponieważ tylko my jesteśmy w stanie tak naprawdę ocenić komfort i wygodę podczas wypoczynku.
Wypoczywanie na starym materacu może mieć wbrew pozorom wiele negatywnych skutków dla zdrowia osoby śpiącej. Na początek warto zacząć od tego, że długotrwałe leżenie na nierównej, odkształconej powierzchni uniemożliwia ułożenie sylwetki w prawidłowej pozycji, przez co powstają przede wszystkim napięcia mięśniowe wszystkich partii ciała. W konsekwencji mogą pojawić się nie tylko coraz częstsze i nawracające bóle pleców, ale także wady postawy, problemy z krążeniem czy drętwienie kończyn. Nadmierny ucisk przyczynia się bezpośrednio do utrudnionego przepływu krwi w całym organizmie, co skutecznie uniemożliwia efektywną regenerację w czasie snu. Także wypoczywanie na zbyt twardej lub za miękkiej powierzchni może mieć wiele skutków ubocznych, które w dłuższej perspektywie czasu będą dość mocno odczuwalne. Tak jak już wspominaliśmy wcześniej, stary materac to siedlisko szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, takich jak chociażby kurz, roztocza, grzyby, pleśń czy bakterie. Wynika to z faktu, że przez wiele lat użytkowania wentylacja wewnątrz wkładu mogła zostać zaburzona przez zgromadzone zanieczyszczenia, co ogranicza nie tylko swobodny obieg powietrza, ale także odprowadzanie wilgoci. Mogą one powodować różnego rodzaju reakcje alergiczne czy też problemy skórne, nasilają się z biegiem czasu. Wówczas najczęściej można zaobserwować katar, zaczerwienione spojówki, drobne krostki na całym ciele czy nawet problemy z oddychaniem.
Planując wymianę swojego aktualnego materaca na nowy, warto mieć na uwadze kilka podstawowych aspektów, które ułatwią dobór modelu do swoich indywidualnych potrzeb. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim stopień twardości, który powinien być jak najdokładniej dopasowany do wagi użytkownika. Przyjmuje się, że dla osób o wadze od 60 do 80 kg najlepszą opcją będą materace średnie, dla tych pomiędzy 80 a 100 kg sprawdzą się materace twarde, natomiast dla wszystkich ważących ponad 100 kg doskonałym wyborem okażą się modele bardzo twarde. Jeśli na co dzień wypoczywamy z partnerem to twardość powinna zostać dobrana do osoby cięższej, jednak warto pamiętać, że to rozwiązanie będzie komfortowe jedynie wówczas, gdy różnica wagi pomiędzy użytkownikami nie jest większa niż 30 kg. Drugim bardzo ważnym aspektem przy zakupie nowego modelu są jego wymiary. To właśnie od niego zależy komfort nocnego wypoczynku, ponieważ odpowiednia powierzchnia do spania pozwala przede wszystkim na swobodną zmianę pozycji. Do łóżek jednoosobowych zazwyczaj stosuje się materace 90x200, jednak należy pamiętać, że jest to kwestia indywidualna i dobrze by była dopasowana do oczekiwań osoby śpiącej, a także jej budowy ciała. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku par - tutaj przyjmuje się zasadę, że każdy z partnerów powinien dysponować powierzchnią o minimalnej szerokości 70 cm, w związku z czym najchętniej wybierane są materace 140x200.
Obecnie na rynku dostępnych jest naprawdę wiele modeli materacy, jednak skąd wiedzieć, który będzie dla nas odpowiedni? Dobrze jest przed zakupem zapoznać się z dokładną specyfikacją techniczną danego produktu, która zawiera informację między innymi na temat rodzaju zastosowanego wewnątrz wypełnienia. To właśnie z niego wynikają indywidualne właściwości konkretnego modelu. Aktualnie wyróżniamy:
Dobry materac to inwestycja w nasze samopoczucie każdego dnia. Jeśli będziemy spać na odkształconym, starym podłożu, możemy zapomnieć o spokojnie przespanych nocach czy efektywnej regeneracji całego organizmu.
_________________________________
Przeczytaj: Sypialnia dla dwojga - jaki wybrać materac dla parterów o dużej różnicy wagowej?
Sprawdź też: Najczęstsze zaburzenia snu – jak z nimi walczyć?
Dowiedz się więcej: Mata kokosowa w materacu - dla kogo jest polecana?