Dlaczego SleepMed?

Od czego zależy cena materaca?

Od czego zależy cena materaca?

Od czego zależy cena materaca?Mimo że większość z nas zdaje sobie sprawę, że materac to inwestycja na lata, wciąż dajemy się skusić niskim cenom i promocjom. Często dokonujemy zakupu bezmyślnie, nie sprawdziwszy dokładnie wszystkich właściwości produktu. To podejście nie przyniesie nam jednak żadnych korzyści. Aby dobrze wybrać, powinniśmy dogłębnie zbadać, od czego tak naprawdę zależy cena materaca. Dowiedz się więcej!

W jakich kwotach wahają się ceny materacy?

Materac to produkt, który kupujemy stosunkowo rzadko, bowiem jeśli odpowiednio go użytkujemy i regularnie czyścimy, możemy korzystać z danego modelu od kilku do kilkunastu lat. Z tego względu ciężko nam zdobyć doświadczenie, które mogłoby pomóc podczas dokonywania wyboru. Jedyną opcją jest postawienie na wiedzę, którą możemy zdobyć, edukując się na ten temat. Będzie to bardzo ważne również w przypadku tych osób, które kupują materac po raz pierwszy. Młodzi ludzie mogą nie być zaznajomieni z cenami, jakie są obecne w tej grupie produktów. Przez to też istnieje większe ryzyko, że dadzą się zwieść nieodpowiednim artykułom. Dobrze, aby wcześniej poznali odpowiedź na pytanie, ile powinien kosztować dobry materac.

Jeśli przymierzamy się do kupna nowego materaca, należy przyjrzeć się cenom, które obecne są na rynku, ponieważ mogą być bardzo różne. Wahają się one od kilku aż do kilkunastu tysięcy złotych. Nic dziwnego, że w natłoku cen i promocji łatwo można się zagubić. Z tego względu warto mieć na uwadze widełki cenowe, dzięki którym będziemy mogli dokonać wyboru takiego modelu, który nas usatysfakcjonuje. Będzie to wskazówka, która poprowadzi nas w dobrą stronę. Granica, której dobrze jest się trzymać, to około 4000 złotych. Wtedy wybrany przez nas materac nie powinien raczej być ani za zbyt słaby, ani nie będzie miał niepotrzebnie zawyżonej ceny. Nawet jeśli jest kwota ta może wykraczać poza tą, którą wcześniej sobie ustaliliśmy, starajmy się być elastyczni. Być może wydaje nam się, że zaoszczędzimy na tańszym produkcie, jednak w rzeczywistości wiele stracimy. Głównym motywem podczas kupowania materaca powinien być przede wszystkim nasz komfort, a nie chęć oszczędzania.

Jakie aspekty składają się na cenę materaca?

Nie zapominajmy o tym, że cena materaca to suma wielu różnych elementów. Patrząc na kwotę, jaką producent wymaga za dany model, musimy mieć na uwadze to, że wpływają na nie takie aspekty jak:

Dopiero po połączeniu tych czynników możemy mniej więcej określić, czy cena danego materaca jest trafiona. Nie ma jednak wątpliwości, że nawet w przypadku podobnych produktów mogą się one od siebie różnić. Może się zdarzyć, że artykuł będzie mieć takie samo wypełnienie, ale trochę inny rozmiar – to już może zadecydować o odmiennej cenie. Co istotne, trzeba pamiętać też o tym, że nie zawsze to ten najdroższy model będzie najlepszy. Na wyższą cenę wpływ wcale nie muszą mieć lepsze rozwiązania i jakościowe elementy, ale ilość środków przeznaczonych na produkcję bądź wysokość marży producenta. Na skutek tego, klient, który kupił model o najwyższej cenie, otrzyma podobne podłoże snu co osoba, która postawiła na materac ze średniej półki. Dobrze na to uważać, aby nie okazało się, że niepotrzebnie wydaliśmy pieniądze.

Rozmiar produktu - jakie ma znaczenie?

Jednym z najistotniejszych aspektów, na które zwracamy uwagę podczas wyboru materaca, jest jego rozmiar. To bardzo ważne, aby model pasował do ramy łóżka, oferował swobodę ruchów i wystarczająco dużo miejsca. Możemy zauważyć tendencję, że im większy materac, tym jest on droższy. Najpowszechniejszy rozmiar to 160x200, który idealnie sprawdzi się do łóżka dwuosobowego. Popularny jest też model 140x200, który w porównaniu do 160x200 może być tańszy nawet o kilkaset złotych. Chociaż obydwa nadają się do użytkowania przez dwie osoby, to jednak produkt 140x200 sprawdzi się przede wszystkich dla smukłych użytkowników. Porównajmy ten sam materac piankowy SleepMed Premium, ale o różnych wielkościach:

Widzimy zatem, że rozmiar materaca to coś, o czym zdecydowanie warto pamiętać. Należy zastanowić się, na czym nam bardziej zależy – niższej cenie czy większej powierzchni? Jeśli kupujemy produkt do łóżka, w którym będziemy spać sami z partnerem, 140x200 będzie niezwykle wygodny. Jednak dla rodziców z małymi dziećmi, które często przychodzą do nich w nocy, lepiej sprawdzi się 160x200. Wybierając rozmiar materaca, warto wziąć przede wszystkim pod uwagę nasze potrzeby. Dzięki temu nie przepłacimy i będziemy w pełni zadowoleni. Nawet krótkie zaznajomienie się z podstawowymi informacjami pomoże nam odnaleźć idealną wielkość dla siebie. Jeśli chodzi o łóżka pojedyncze, na pewno najpierw natrafimy na rozmiar 80x200, który jest najbardziej powszechny. Będzie to świetna opcja dla małych sypialni. Jeśli mamy większy pokój i możemy pozwolić sobie na większy model, poszukajmy pasujących rozwiązań. Przekonamy się o istnieniu materacy 100x200 lub 120x200, które dla jednej osoby zapewnią niezwykłą wygodę. Będą miały większą cenę niż standardowe produkty do łóżek jednoosobowych, ale być może dojdziemy do wniosku, że są tego warte.

Jak rodzaj produktu oddziałuje na cenę?

Spośród wszystkich czynników, które oddziałują na cenę materaca, jego rodzaj jest zdecydowanie najważniejszym elementem. Najpopularniejsze rodzaje materacy, na jakie możemy się natknąć, to między innymi:

Możliwości jest sporo, dlatego nic dziwnego, że niektóre z nich mogą być droższe od pozostałych. Wynika to przede wszystkim z różnego typu rozwiązań i materiałów użytych do stworzenia danego modelu. Świetnie obrazują to materace piankowe. Istnieje kilka rodzajów pianek - tradycyjne, wysokoelastyczne oraz termoelastyczne. Mimo że ogólnie nazywa się je materacami piankowymi, znacząco się różnią. Odmienny jest przede wszystkim sposób ich produkcji - pianki tradycyjne, o zamkniętokomórkowej strukturze i małej swobodzie ruchów wymagają mniejszego wkładu w produkcję niż nowoczesne pianki termoelastyczne. Z tego względu te tradycyjne charakteryzują się niższą ceną, jednak jakość materaca też jest na znacząco niższym poziomie.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku pianek wysokoelastycznych i termoelastycznych - one indywidualnie dopasowują się do ciała, gwarantują świetną elastyczność i wysoki komfort. Kupując materac z tradycyjnym, piankowym wypełnieniem, zapłacimy zdecydowanie mniej, jednak będziemy musieli zmagać się z przykrymi dolegliwościami i niską wygodą użytkowania. Może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni częściej wymieniać materac. W przypadku bardziej zaawansowanych pianek, cena może być wyższa, jednak jej powodem jest po prostu lepsza jakość, która upewni nas w tym, że otrzymamy komfortowy i spokojny sen. Na przestrzeni czasu przekonamy się, że zainwestowanie w droższy, ale i zaufany produkt, miało więcej korzyści. Takie materace, z dodatkowymi udogodnieniami i specjalnymi częściami, mogą posłużyć nam nawet do 10 lat. Oczywiście, trzeba o nie prawidłowo dbać, aby jak były w jak najlepszym stanie.

Na cenę materaca może wpłynąć również jego przeznaczenie. Standardowi użytkownicy, bez specjalnych wymagań, mogą skorzystać z wielu różnych opcji. Osoby, które zmagają się z różnymi dolegliwościami, jeśli chcą zapewnić sobie spokojny sen, muszą wybrać materace o statusie produktu medycznego. Posiadają one specjalne właściwości, które zmniejszają ból czy dyskomfort i umożliwiają swobodny wypoczynek nawet bardzo schorowanym osobom. To odróżnia je od zwykłych materacy, które, choć też mogą być wygodne, to brakuje im tych dodatkowych udogodnień. Termoelastyczność, antyalergiczność, właściwości przeciwodleżynowe – istnieje wiele różnych opcji, dzięki którym chorzy mogą cieszyć się dobrym snem. Nierzadko są one jednak bardziej kosztowne, lecz tacy klienci często nie mają innego wyboru, dlatego decydują się na ich zakup, ponieważ jest to jedyny produkt, który zapewni im dobry wypoczynek.

Tani materac - dlaczego nie warto?

Przystępując do zakupu materaca, warto wcześniej zrobić research, który powie nam, jakie najczęściej modele są najdroższe, a jakie najtańsze. W przypadku najtańszych produktów mamy zazwyczaj do czynienia z takimi artykułami, w których wykorzystano tradycyjne, podstawowe rozwiązania. Materiały, z których są zbudowane, cechują się niską jakością, a sam proces produkcji wymaga niskich nakładów środków. Dzieje się tak na skutek tego, że producent posiada ograniczony budżet, a wciąż musi stworzyć produkt, który ma się sprzedać. Przyglądając się takim materacom, możemy zetknąć się z tym, że firma produkująca nie jest w stu procentach transparentna na temat tego, jak został wykonany ich artykuł. Jeśli zauważymy, że w kluczowych zagadnieniach brakuje informacji, bez wątpienia powinno to wzbudzić naszą czujność. Widząc większe dwuosobowe materace 160x200 lub 140x200, które oscylują w kwotach 1000-1500 złoty, powinniśmy dwa razy się zastanowić. Nie jest to możliwe, aby produkt o takim rozmiarze, który automatycznie wymaga zastosowania większej ilości składników i materiału, posiadał podobną cenę, co pojedynczy model i prezentował równie wysoką jakość materaca.

Do najtańszej grupy artykułów zaliczać się będą modele posiadające tradycyjne, zamkniętokomórkowe pianki oraz twarde materace sprężynowe czy kieszeniowe, w których składzie obecne są słabej jakości sprężyny. Mimo że wybór takiego produktu może wydawać nam się oszczędnością, w rzeczywistości jednak nie przyniesie nam żadnych korzyści. Niewystarczająco dobry, źle wykonany tani materac stanie się źródłem bólu pleców i znacznego dyskomfortu. Zbyt twarde, oporne materace, które najczęściej są sprzedawane, mogą nawet doprowadzić do pogłębienia się wad postawy czy wytworzenia nowych schorzeń. Kupimy produkt taniej, ale przypłacimy naszym zdrowiem. Co więcej, może okazać się, że w niedługim czasie będziemy musieli go wymienić – tanie, szybciej się zużyją i będą wymagać naprawy bądź całkowitej wymiany. Jeśli do tego dojdzie, nie powinniśmy zwlekać z zakupem nowego modelu. Brak wygodnego podłoża może źle odbić się na naszym zdrowiu. Utrudni nam zaśnięcie i zrelaksowanie się, przez co nie będziemy mogli zaznać spokojnego snu. Początkowe problemy z wysypianiem się mogą w przyszłości doprowadzić do zaburzeń snu, które są poważnym schorzeniem, którego nie wolno bagatelizować. Widzimy zatem, że kupowanie niepewnego, taniego modelu po prostu się nie opłaca.

Na co uważać przy zakupie najdroższych modeli?

Nie tylko zakup tanich materacy może wiązać się z niekorzystnymi konsekwencjami. Ryzyko istnieje też przy drogich modelach. Czy drogi zawsze znaczy dobry? Wysoka cena produktu nie za każdym razem świadczy o zastosowaniu najlepszych materiałów i technologii. Niestety czasem dochodzi do sytuacji, w których dany materac posiada te same właściwości co model ze średniej półki, jednak jest sprzedawany za dużo wyższą cenę. Takie działanie stosowane jest przez nieuczciwych producentów, którym wcale nie zależy na komforcie ich klientów, tylko na zysku. Z tego względu podwyższają ceny, nawet jeśli to nie idzie w parę z podwyższeniem jakości. To bardzo niebezpieczna sytuacja, jako że w świadomości wielu użytkowników utarte jest, że im droższy materac, tym jest lepszy. Tu jednak okazuje się inaczej – na skutek tego dochodzi do niesprawiedliwej wymiany, podczas której osoba kupuje produkt o wyższej cenie, a w zamian otrzymuje artykuł o znacznie niższej wartości. Jeśli ktoś zetknął się z taką sytuacją, może mieć mniejsze zaufanie do sprzedawców materacy, nawet pomimo tego, że nie wszyscy z nich postępują w ten sposób.

Na wyższą cenę oddziałuje też fakt, że producenci muszą wydać więcej środków na promocję artykułu, który jest przedstawiany jako premium bądź plus. Takie produkty rzeczywiście mogą cechować się lepszą jakością, ale promocja zmusza twórców do dodatkowego zwiększenia kwoty, za jaką chcą sprzedać towar. Promocja produktu może wyglądać różnie. Niektóre sklepy zdecydują się na reklamę na wszystkich kanałach komunikacji, inne zaś wybiorą tylko jeden. Celem promocji jest przede wszystkim rozpowszechnienie informacji o nowym artykule oraz zapewnienie szansy na zapoznanie się z nim. Mogą posłużyć do tego najróżniejsze spoty, reklamy internetowe. Od intensywności promocji i użytych narzędzi będzie zależała jej cena, a co za tym idzie, cena materaca.

Jak znaleźć złoty środek?

Nie można ukryć, że bardzo łatwo można się w tym wszystkim pogubić. Jest tak wiele różnych modeli, że wybranie jednego, rzetelnego produktu może być sporym wyzwaniem. Na szczęście jednak istnieją sposoby, dzięki którym zakup materaca okaże się strzałem w dziesiątkę. Po pierwsze, należy uznać swój comfort i wygodę za priorytet. Nie kierujmy się niską ceną czy chęcią zaoszczędzenia. Na kupnie taniego materaca wcale nie zaoszczędzimy – cenę poniesie nasz kręgosłup i za parę lat znowu portfel, kiedy trzeba będzie wymienić szybko psujący się produkt. Postawmy na takie produkty, które zagwarantują nam jakościowy wypoczynek. Sen nie jest czymś, na czym warto oszczędzać. Zainwestujmy te kilka tysięcy, a będziemy mogli cieszyć się wygodą przez lata. Aby ułatwić poszukiwania, możemy wypisać nasze potrzeby i preferencje – za czym przepadamy, a za czym nie, czy mamy jakieś dolegliwości, czy zależy nam przede wszystkim na komforcie, czy też dodatkowych udogodnieniach. Jeśli tak sobie to rozbijemy, zdecydowanie łatwiej będzie nam w sklepie, ponieważ będziemy wiedzieć, co nas interesuje, a co nie. Przydatne będzie też wybranie kwoty, której chcemy się trzymać. Oczywiście, dobrze, aby znajdowała się ona w takich widełkach, które pozwalają na zakup dobrego materaca. W ten sposób zmniejszymy ryzyko przepłacenia.

Jak jednak odnaleźć złoty środek w morzu tanich, słabych produktów i niepotrzebnie zawyżonych cen? Najprostszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po materace ze średniej półki, które posiadają wszystkie istotne cechy, a ich cena wciąż jest przystępna. Istotne jest jednak, aby podczas wyboru zachować szczególną ostrożność - nie dajmy się zwieść gorszej jakości produktom, które posiadają średnią cenę. Jeśli szczególnie zależy nam na naszym komforcie, wybranie materaca z wyższej półki również będzie wskazane. Bez wątpienia model premium to coś, z czego będziemy się cieszyć. Należy jednak upewnić się, czy wybrany przez nas drogi materac rzeczywiście posiada te niezwykłe rozwiązania i materiały, o których jest mowa w opisie. Jeśli to zweryfikujemy, będziemy mogli spokojnie wydać pieniądze.

O czym pamiętać podczas wyboru materaca?

Wybierając materac, trzeba mieć na uwadze to, że jest to ważny zakup, do którego powinniśmy odpowiednio i rzetelnie się przygotować. Przeanalizujmy nasze zainteresowania, a do tego odpowiedzmy sobie, na czym tak naprawdę nam zależy w materacu. Ważne jest też uświadomienie sobie tego, że nasz komfort jest bezcenny - oszczędzanie na naszej wygodzie wcale nie będzie dobrym pomysłem. Przed zakupem dobrze jest ponadto upewnić się, czy producent, od którego kupujemy, jest rzetelny i uczciwy. Dobrze jest też zerknąć, czy wystawiane przez niego artykuły posiadają dodatkowe certyfikaty, czy wyróżnienia.

Sprawdzenie certyfikatów będzie najlepszym sposobem na potwierdzenie prezentowanych właściwości zwłaszcza w materacach z wyższej półki. To będzie szczególnie ważna informacja dla osób, które po raz pierwszy kupują materac i nawet nie wiedzą, że produkty te posiadają własny system wyróżnień. Certyfikaty są przyznawane przez profesjonalne instytucje i organizacje. Należy spełnić wiele różnych warunków, aby zostać przez nie odznaczonym. Producenci przeprowadzają liczne testy, aby ocenić, czy produkt nadaje się do sprzedaży. Warto wspomnieć o tym, że materac jest wówczas sprawdzany pod różnym kątem. Istnieją na przykład certyfikaty skupiające się na ekologicznych aspektach. Jeśli jednak zależy nam na uwiarygodnieniu jakości, zwróćmy uwagę na certyfikat AEH, który przyznaje Instytut AEH. Jego obecność świadczy o tym, że materac jest odpowiedni pod względem higieny, komfortu czy ergonomii. Możemy być pewni, że zapewni nam najlepszy wypoczynek. Kolejną przydatną wskazówką może być czas gwarancji. Choć długa gwarancja może oddziaływać na cenę, daje nam zapewnienie, że jeśli coś stałoby się z naszym materacem, otrzymamy pomoc. To, jakie sytuacje obejmuje gwarancja, będzie zależało od producenta. Jeśli wcześniej sprawdzimy, co jest o tym napisane, przekonamy się, czy warto skusić się na ten dodatkowy element. Większość materacy z góry ma kilkuletnią gwarancję, ale dostępne są również takie, w których okres gwarancyjny wynosi aż 15 lat. Kiedy wiesz, że w Twoim domu będzie to potrzebne, bo na przykład masz małe dziecko bądź trzymasz pupila w domu, postaw na tę opcję. Gwarancja zapewni ci spokój i zminimalizuje zmartwienia.

Nie możemy ukryć, że na cenę materaca wpływ ma wiele czynników. Nie dajmy się jednak zwieść - nie zawsze wysoka cena będzie oznaczała wspaniałą jakość. W wyborze kierujmy się raczej własnymi preferencjami i potrzebami niż postawieniem na najdroższy produkt. Miejmy na uwadze to, że od materaca zależy komfort naszego wypoczynku - warto więc podjąć przemyślaną decyzję.

__________________________________
SleepMed Premium to materac przeznaczony do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.

Przeczytaj: Jakie cechy powinien posiadać najzdrowszy materac do spania?
Sprawdź też: Zdrowy i spokojny sen seniora - jak go zapewnić?
Dowiedz się więcej: Materac z odpinanym topem, czyli jaki?

Podobne artykuły

Jak osiągnąć błogi sen? Oto nasze sprawdzone metody!
Jak osiągnąć błogi sen? Oto nasze sprawdzone metody!
Wybór materaca a schorzenia kręgosłupa
Wybór materaca a schorzenia kręgosłupa
Materac antyalergiczny, czyli jak zadbać o spokojny sen alergika?
Materac antyalergiczny, czyli jak zadbać o spokojny sen alergika?
Czy pianka memory rzeczywiście zapamiętuje kształt ciała?
Czy pianka memory rzeczywiście zapamiętuje kształt ciała?
Jak stworzyć odpowiednie warunki do snu?
Jak stworzyć odpowiednie warunki do snu?
W jakim stylu urządzić sypialnię?
W jakim stylu urządzić sypialnię?
Praca na nocnej zmianie – jak zadbać o zdrowy sen?
Praca na nocnej zmianie – jak zadbać o zdrowy sen?
Sen w czasie podróży: jak spać dobrze w hotelach i na wakacjach?
Sen w czasie podróży: jak spać dobrze w hotelach i na wakacjach?
Pozycja snu a wybór materaca
Pozycja snu a wybór materaca
Idealne warunki do efektywnego snu
Idealne warunki do efektywnego snu