Piękna pogoda i upały mogą być nie tylko przyjemnością, lecz także udręką. Wyobraź sobie, że próbujesz zasnąć, ale ze względu na bardzo wysoką temperaturę tylko bezskutecznie przewracasz się z boku na bok. Nic dziwnego – wraz z nadejściem ciepłych dni wiele osób skarży się na trudności z zasypianiem, przebywaniem w głębokim śnie i utrzymaniem regularnego rytmu snu. Warto znaleźć rozwiązanie tego problemu, gdyż może on prowadzić do uczucia zmęczenia, drażliwości oraz obniżonej wydajności w ciągu dnia. A zatem, jak radzić sobie z bezsennością podczas upałów? Podpowiadamy w poniższym artykule.
Niemal każdy człowiek kocha lato – słoneczne, ciepłe i długie dni zachęcają do wyjścia na dwór, podróżowania czy też po prostu aktywnego spędzenia czasu. Bardzo łatwo jest wymienić zalety ciepłych pór roku, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że niekoniecznie dobrze mogą one oddziaływać na takie kwestie, jak m.in. zdrowy sen. Wynika to z faktu, iż wysoka temperatura otoczenia może prowadzić do wzrostu temperatury ciała człowieka. Ludzki organizm ma naturalną tendencję do utrzymania stabilnej temperatury, a to może być utrudnione w warunkach upałów. Oznacza to, że organizm może mieć trudności z osiągnięciem i utrzymaniem głębokiego snu, co prowadzi do częstszych przebudzeń oraz gorszej jakości snu. Poza tym, w czasie upałów ludzie mogą być skłonni do zmiany swojego normalnego rytmu snu. Wynika to z wyjechania na urlop lub po prostu późniejszego kładzenia się spać. Tak nieprzewidywalny harmonogram może dodatkowo zakłócić naturalne cykle snu i czuwania, a to również jest jedną z przyczyn prowadzący do trudności z zasypianiem. Warto również wspomnieć o tym, że wysoka temperatura otoczenia może prowadzić do stresu cieplnego, który może mieć wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i utrudniać zasypianie. Na szczęście można temu wszystkiemu zapobiec!
Zastanawiasz się, jak wygrać walkę z upałem i zacząć się zdrowo wyspać? Poniżej przedstawiamy 6 sposobów, które mogą pomóc w łagodzeniu dyskomfortu spowodowanego wysokimi temperaturami, a tym samym umożliwić spokojny i regenerujący sen. A oto one!
Bardzo ważnym aspektem efektywnego snu latem jest stworzenie odpowiednich warunków w sypialni. Gdy na zewnątrz króluje wysoka temperatura, za dnia lepiej zostawić zamknięte okna czy zasłonięte rolety, aby nie pozwolić na dostanie się ciepłego powietrza do środka. Bezpośrednio przed snem dobrze jest wywietrzyć pomieszczenie, a najlepiej spać przy otwartym oknie. Świetną alternatywą jest także użycie chłodzącego wiatraka, jednak lepiej, żeby nie był skierowany bezpośrednio na śpiącą osobę. Istotną kwestią jest również odpowiednie nawilżenie – suche powietrze podrażnia bowiem śluzówkę, może wywoływać kaszel oraz pieczenie oczu. Można zatem użyć specjalnych zraszaczy czy nawilżaczy powietrza. Takie warunki sprawią, że będziesz się kładł z przyjemnością i zaśniesz bez problemu.
Gwarancją dobrego snu jest także jedzenie o odpowiednich porach. Zaleca się, aby ostatni posiłek spożywać najpóźniej 3 godziny przed snem po to, aby organizm zdążył go przetrawić i mógł skupić się na wypoczynku. Paradoksalnie wcale nie poleca się picia zimnych napojów, bowiem zmuszają one ciało do ogrzania. Najlepszym rozwiązaniem jest wypicie kubka ciepłej herbaty, która pobudzi gruczoły potowe do pracy, a w efekcie ochłodzi organizm. Odpowiednie nawodnienie to także podstawa prawidłowej pracy organizmu. Podczas upałów, bezpośrednio przed snem lepiej unikać alkoholu w dużej ilości, kawy, słodyczy oraz bardzo ostrych potraw.
Aktywność fizyczna może podnieść temperaturę ciała oraz zwiększyć metabolizm, co prowadzi do trudności z zasypianiem, szczególnie w warunkach upałów. Dlatego ważne jest, aby unikać intensywnych sportów czy treningów w godzinach wieczornych, gdy temperatura otoczenia może być nadal wysoka. A zatem, jak zaplanować dzień? Jeśli to możliwe, na ćwiczenia wybierajmy godziny poranne lub późne popołudnie, gdy temperatura otoczenia jest niższa. Jeśli już koniecznie chcemy być aktywni wieczorem, to warto postawić na lżejsze formy ćwiczeń, takie jak spacery, jogging o umiarkowanym tempie lub jogę.
Istnieją także sposoby na ochłodzenie ciała, które zdecydowanie ułatwią zaśnięcie. Bardzo dobrym sposobem jest wzięcie chłodnego prysznica lub zanurzenie stóp w zimnej wodzie. W ten prosty sposób obniżysz temperaturę swojego ciała, a jednocześnie przynieść sobie ulgę w gorące noce. Możesz także postawić przy łóżku miseczkę z wodą i ręcznikiem, aby w razie potrzeby dodatkowo się schłodzić. Takie chłodne kompresy można nakładać na czoło, kark i nadgarstki – niby proste działanie, a może szybko schłodzić ciało, jednocześnie pomagając przyjemnie się zrelaksować.
Wybór odpowiedniego materaca może mieć istotny wpływ na jakość snu, zwłaszcza podczas upałów. Oczywiście istotną kwestią jest tutaj odpowiednie dopasowanie go do osobistych potrzeb i preferencji użytkownika, jednak współczesne modele mogą oferować więcej, niż się spodziewasz. Nowoczesny materac może być wyposażone w technologię chłodzącą, która jest w stanie pomóc w utrzymaniu chłodniejszej temperatury ciała podczas snu. Są to specjalne warstwy absorbujące ciepło. Ciekawą opcją są produkty wykonane z pianki wysokoelastycznej, która również ma właściwości higroskopijne. Oprócz tego zwróć także uwagę na to, czy wykorzystane przy produkcji materiały wykazują się wysokim stopniem cyrkulacji powietrza. Jest to ważne, gdyż pozwala na regulację temperatury oraz odprowadzanie zgromadzone w czasie snu wilgoci.
Jak się okazuje, wybór właściwej pościeli i piżamy również może znacząco wpłynąć na komfort snu podczas upałów. W obu przypadkach stawiajmy na materiały lekkie i oddychające, takie jak np. jedwab, bawełna, len lub satyna, gdyż pomogą utrzymać chłód, a tym samym komfort podczas snu. Warto także unikać ciężkich koców i poduszek oraz ściągnąć skarpetki, gdyż mogą się one przyczyniać się do przegrzewania się organizmu.
Dzięki zastosowaniu kilku prostych trików można sprawić, że sen podczas upałów będzie bardziej komfortowy i efektywny, a organizm szybko się zregeneruje po całym dniu ciężkiej pracy. Warto zatem wypróbować każdy z przedstawionych wyżej sposobów i trzymać się tego, który faktycznie pomaga nam zdrowo się wyspać. Jeśli natomiast problem ze snem utrzymuje się przez dłuższy czas lub znacznie pogarsza jakość Twojego życia codziennego, skonsultuj się z lekarzem.