Odpowiedź na to pytanie może okazać się kluczowe do osiągnięcia równowagi psychicznej oraz utrzymania prawidłowej kondycji organizmu. Bez wątpienia wpływ na jakość snu mają nie tylko spożywane substancje stymulujące, odpowiednia aktywność fizyczna czy wyciszenie się, ale również dobry materac. Warto zwrócić uwagę, że przeciętny człowiek spędza w ten sposób średnio 1/3 swojego życia. Dlatego też powinniśmy zadbać o jak najlepsze warunki, aby był to dla nas czas odpoczynku i regeneracji, a nie rutyna powodująca jeszcze większe uczucie zmęczenia. Prawidłowa twardość materaca, jego szerokość, długość oraz dobór dostępnych komponentów zapewni nam zdrowy sen. Niektóre produkty gwarantują nie tylko odpowiednie dopasowanie do ciała, ale również możliwość obniżenia temperatury organizmu nawet o 3 stopnie. Dzięki temu zyskamy gwarancję świeżości i odpoczynku. Natomiast w sypialni powinna panować temperatura nie wyższa niż 21 stopni. O czym jeszcze należy pamiętać, kupując zdrowy materac?
Podczas wyboru zdrowego materaca powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na jego twardość. Aby wiedzieć, która będzie najlepsza, musimy znać swoją wagę oraz wzrost. Od tych parametrów zależy, jaki produkt będzie dla nas optymalny. Jednocześnie należy pamiętać o własnych upodobaniach. Niektórzy wolą spać na twardszym podłożu lub po prostu jest ono adekwatne do ich dolegliwości zdrowotnych. Zacznijmy od wagi. Jeżeli ważymy maksymalnie 60 kg, wówczas warto wybrać twardość o stopniu H1, czyli materac miękki. Dla osób między 50 a 80 kg zaleca się materac H2, czyli średnio twardy. Produkty o oznaczeniu H3 są określane jako twarde i dopasowane do wagi od 70 do 110 kg. Możemy również zdecydować się na twardość H4, czyli bardzo twardy, dla osób powyżej 100 kg. Jednak nie oznacza to, że osoby o niższej wadze nie mogą sobie pozwolić na twardszy materac. Pamiętajmy o własnych preferencjach.
Należy również wziąć pod uwagę wzrost oraz pozycję, w jakiej śpimy. Materace H3 oraz H4 będą odpowiednim wyborem dla osób o wyższym wzroście, które częściej śpią na plecach. Dzięki nim uzyskają dodatkową amortyzację pleców. Jednocześnie należy pamiętać o wsparciu dla ciała, czyli zapewnieniu optymalnej twardości w miejscach stykania się ciała z materacem, punktach nacisku. W ten sposób unikniemy odrętwień i zachowamy poprawną pozycję ciała. Warto zaznaczyć, że dla cięższych osób H2 okaże się zbyt miękki.
Z kolei dla osób, które mniej ważą, przy materacach H4 nacisk może być za duży. Jeżeli mamy niższy wzrost oraz wolimy spać na boku, wówczas lepszym rozwiązaniem będą miękkie materace.
Powinniśmy zwrócić uwagę na niski stopień twardości ze względu na wrażliwe punkty nacisku, na przykład ucho, ramię czy też łokieć. H1 i H2 lepiej dopasują się do krawędzi ciała dzięki elastyczności oraz zapewnią odpowiednią amortyzację. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku materacy dla dwóch osób istnieje możliwość zastosowania dwóch różnych twardości. Z jednej strony można ustawić twardszy, a z drugiej miększy. Dzięki temu każdy uzyska coś odpowiedniego dla siebie. Należy również pamiętać, że dobry materac powinien być dopasowany do wagi cięższej osoby. Jeżeli chodzi o długość, musimy wziąć pod uwagę wzrost i dodać do tej wartości 20 cm. Natomiast minimalna szerokość materacu dla jednej osoby nie powinna być mniejsza niż 70 cm. Dla dwóch osób liczy się ją podwójnie, czyli będzie wynosić 140 cm.
Najlepszy materac rehabilitacyjny powinien być przede wszystkim dla nas komfortowy. Jak można wywnioskować z powyższych informacji, wiele zależy od tego, z jakiego materiału zostanie on wykonany. Materace piankowe są jednymi z najwygodniejszych rozwiązań. Warto również zwrócić uwagę na możliwość dopasowania ich do regulowanych stelaży łóżek. Są one zalecane w przypadku osób, które mają problemy ruchowe. Jeżeli zdecydujemy się na inne rozwiązanie, powinniśmy pamiętać, aby stopień twardości odpowiadał naszym preferencjom, materiał był elastyczny, odciążający punkty napięcia oraz dostosowany do regulowanych stelaży. Materac rehabilitacyjny zaleca się osobom z bólami kręgosłupa, po urazach, obłożnie chorym, niepełnosprawnym lub posiadającym trudności z poruszaniem się, a także siedzący tryb pracy.
Jak sprawdzić, czy wybrany materac będzie zdrowy dla naszego kręgosłupa? Warto wykonać test na twardość w sklepie, jeszcze przed zakupem wybranego modelu. Jest to bardzo proste. Wystarczy położyć się na łóżku i ocenić, czy dobrze nam się na nim leży w różnych pozycjach. Następnie powinniśmy sprawdzić, czy leżąc na plecach, jesteśmy w stanie włożyć dłonie pod lędźwie i spróbować przesunąć je w kierunku ramion. Jeśli możemy to zrobić swobodnie lub odczuwamy wyraźny dyskomfort, wówczas powinniśmy zmienić stopień twardości materaca na mniejszy.
Wybierając najlepszy materac, musimy mieć na uwadze również swoje dolegliwości zdrowotne. Wiele osób cierpi na bóle pleców. Jest to związane z siedzącym trybem pracy lub zbyt dużym obciążeniem kręgosłupa. Nieodpowiednio dobrany materac może je pogłębić. Dlatego warto wiedzieć, jaki będzie dla nas najlepszy i zapewni prawidłowy układ ciała. Należy zadbać o prawidłowe odciążenie kręgosłupa, który powinien być lekko wygięty w literę S bez względu na ułożenie ciała. Jeżeli wybierzemy za miękki materac, nie uzyskamy prawidłowego podparcia i będziemy się zapadać. Dlatego tak ważne jest dostosowanie stopnia twardości do wagi. Powinniśmy zwrócić uwagę, aby odcinek lędźwiowy zachował swoje prawidłowe ustawienie lordotyczne. Musimy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej amortyzacji punktów napięcia. W przypadku leżenia na boku miednica i kręgosłup powinny tworzyć linię prostą, tak samo jak pozostałe części ciała. Istotną kwestią będzie w takiej sytuacji wypełnienie materaca. Możemy podzielić je na dwa typy: sprężynowy i piankowy. Do pierwszego z nich zalicza się kieszeniowy i bonelowy materac na ból pleców.
Ważne, aby materac składał się z wielu pojedynczych punktów, które umożliwią odpowiednie podparcie dla każdego punktu styku ciała z podłożem. Dzięki temu zyskamy ulgę i odciążymy kręgosłup. W ten sposób zapewnimy sobie prawdziwy relaks i odpoczynek. Jednocześnie należy pamiętać, że zbyt rzadkie rozmieszczenie pojedynczych punktów spowoduje nierównomierne odciążenie punktów nacisku. W efekcie może to doprowadzić do przepukliny dysków lub chorób zwyrodnieniowych.
Natomiast materace kieszeniowe umożliwiają idealne dopasowanie się do kształtu ciała, ponieważ składają się z wielu niewielkich kieszonek. Jednak mogą powodować zapadanie się oraz problemy przy wstawaniu. Materac ortopedyczny może być również piankowy. Termoelastyczny materiał zmienia kształt pod wpływem temperatury, co umożliwia prawidłowe rozłożenie ciężaru ciała. Dzięki temu żadna z jego części nie jest zanadto obciążona. Eliminujemy punkty nacisku zarówno podczas leżenia na plecach, jak i w ustawieniu bocznym. Pianka gwarantuje również zminimalizowanie nadmiernego zapadania się ciała lub nienaturalnego wyginania, co może skutecznie zmniejszyć bóle pleców. Warto również zwrócić uwagę na lateksowy materac ortopedyczny, który zmienia swój kształt pod wpływem ruchu i nacisku ciała. W ten sposób możemy równomiernie rozłożyć ciężar. Ponadto strefy twardości gwarantują dopasowanie podparcia i wyeliminowanie punktowego napięcia głowy, ramion, lędźwi, bioder, kolan czy nawet stóp.
W sklepach możemy znaleźć również specjalny materac antyalergiczny, który charakteryzuje się przede wszystkim dobrą izolacją od alergenów. Wśród materiałów przyjaznych alergikom wymienia się piankę i lateks. Pierwszy z nich gwarantuje ograniczenie osadzania się kurzu, roztoczy, wysoką oddychalność oraz ochronę przed wilgocią. Z kolei materac lateksowy wyposaża się zazwyczaj w specjalną wkładkę antyalergiczną i antybakteryjną. Dodatkowo lateks nie wchłania potu i martwego naskórka, co gwarantuje zachowanie wysokiego poziomu higieny. Jednak należy pamiętać, aby przed zakupem materaca wykonanego z naturalnego lateksu wykonać specjalny test alergiczny. Wśród materiałów posiadających właściwości antyalergiczne, czyli przeciwdziałające rozwojowi roztoczy i drobnoustrojowych można wymienić również: wełnę owczą, piankę wysokoelastyczną HR, piankę poliuretanową oraz matę kokosową. Ta ostatnia gwarantuje również ochronę antygrzybiczną. Wiele osób decyduje się również na zakup pokrowca, który chroni przed kurzem, drobnoustrojami oraz innymi zanieczyszczeniami.
Podsumowując, dobry materac powinien być dopasowany przede wszystkim do potrzeb użytkownika. Przed zakupem konkretnego modelu zaleca się przetestowanie, czy jest on wygodny i odpowiada naszym wymaganiom. Zwracajmy również uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany. Może się okazać, że nie każdy będzie nam odpowiadał.
Poduszka ortopedyczna - czy warto ją stosować | Materac hybrydowy czy piankowy - który wybrać?
Artykuł przygotowany przez: ZdrowyKręgoslup.pl