Kolejna nieprzespana noc nie musi być skutkiem stresu czy suchego powietrza w sypialni, ale niezbyt higieniczną poduszką. Okazuje się, że bardzo rzadko pierzemy całą pościel, a tym bardziej poduszkę. W końcu wydawać by się mogło, że skoro nie widać zabrudzenia, to go nie ma. Tymczasem wewnątrz poduszki może rozwijać się bujne życie mikroorganizmów. Niechęć do prania wiąże się najczęściej z trudnością, jaka wiąże się z tą czynnością oraz jej czasem trwania. Czasem nawet wolimy zlecić to specjalistom, aniżeli samemu poświęcić na to czas. jest to dobre, choć kosztowne rozwiązanie, dlatego warto zastanowić się nad samodzielnym praniem poduszki. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo prać poduszki w zależności od rodzaju wkładu i nie tylko!
Codziennie zasypiamy w tym samym łóżku, w tej samej pościeli. Pomimo higieny związanej ze swoim ciałem oraz zachowaniem w czystości piżamy warto pamiętać, że zasada ta dotyczy również i pościeli, pokrowca na materac, kołdry oraz często pomijanej poduszki. Ma ona bezpośredni kontakt ze śliną, przetłuszczającymi się włosami, łuszczącym się naskórkiem oraz potem. To wszystko, wraz z kurzem gromadzone jest wewnątrz i po czasie sprawia, że organizm człowieka zaczyna reagować na obecne alergeny. Na twarzy pojawiają się różnego rodzaju wypryski, a katar oraz swędząca wysypka towarzyszy nam coraz częściej. Jest to jedna ze skrajnych oznak, aby jak najszybciej wyprać poduszkę, jednak wymienione objawy nie muszą występować u każdego. Mimo to warto mieć świadomość, że w produkcie gromadzą się liczne bakterie, roztocza i nie tylko. W celu utrzymania prawidłowej higieny warto dowiedzieć się, jak go prać w domowej pralce. Jednak na początek warto zauważyć, że zwykle kupujemy poduszkę z myślą, że będzie nam służyła przez lata. Z uwagi na to warto o nią odpowiednio zadbać. Czynność ta przede wszystkim polega na codziennym wstrząsaniu w celi utrzymania jej optymalnej gęstości oraz elastyczności wkładu, co często również zwiększa komfort wypoczynku. Jednak to nie wszystko, ponieważ warto unikać uderzania w poszewkę (w celu lepszego rozbicia wkładu) lub odkurzania (w celu zachowania czystości), ponieważ może to grozić uszkodzeniem wkładu, przez co nie będzie on prawidłowo podpierał kręgosłup w odcinky szyjnym. Idealnie sprawdzą się tutaj poduszki od SleepMed, z których może skorzystać każdy. Wśród nich wyróżnia się:
Wymienione wyżej produkty od SleepMed można prać w 60 stopniach Celsjusza. Każdy z nich pełni niezwykle ważną funkcję w czasie wypoczynku, dlatego warto zadbać o jej higieniczność. Możliwe to jest dzięki praniu poduszki w pralce. Tylko jak to zrobić poprawnie? Wymienione wyżej produkty od SleepMed można prać w 60 stopniach Celsjusza. Każdy z nich pełni niezwykle ważną funkcję w czasie wypoczynku, dlatego warto zadbać o jej higieniczność. Możliwe to jest dzięki praniu poduszki w pralce. Tylko jak to zrobić poprawnie? Wymienione wyżej produkty od SleepMed można prać w 60 stopniach Celsjusza. Każdy z nich pełni niezwykle ważną funkcję w czasie wypoczynku, dlatego warto zadbać o jej higieniczność. Możliwe to jest dzięki praniu poduszki w pralce. Tylko jak to zrobić poprawnie? Wymienione wyżej produkty od SleepMed można prać w 60 stopniach Celsjusza. Każdy z nich pełni niezwykle ważną funkcję w czasie wypoczynku, dlatego warto zadbać o jej higieniczność. Możliwe to jest dzięki praniu poduszki w pralce. Tylko jak to zrobić poprawnie? Wymienione wyżej produkty od SleepMed można prać w 60 stopniach Celsjusza. Każdy z nich pełni niezwykle ważną funkcję w czasie wypoczynku, dlatego warto zadbać o jej higieniczność. Możliwe to jest dzięki praniu poduszki w pralce. Tylko jak to zrobić poprawnie? Wymienione wyżej produkty od SleepMed można prać w 60 stopniach Celsjusza. Każdy z nich pełni niezwykle ważną funkcję w czasie wypoczynku, dlatego warto zadbać o jej higieniczność. Możliwe to jest dzięki praniu poduszki w pralce. Tylko jak to zrobić poprawnie? Wymienione wyżej produkty od SleepMed można prać w 60 stopniach Celsjusza. Każdy z nich pełni niezwykle ważną funkcję w czasie wypoczynku, dlatego warto zadbać o jej higieniczność. Możliwe to jest dzięki praniu poduszki w pralce. Tylko jak to zrobić poprawnie? Wymienione wyżej produkty od SleepMed można prać w 60 stopniach Celsjusza. Każdy z nich pełni niezwykle ważną funkcję w czasie wypoczynku, dlatego warto zadbać o jej higieniczność. Możliwe to jest dzięki praniu poduszki w pralce. Tylko jak to zrobić poprawnie?
Wiele rzeczy wymaga pielęgnacji z naszej strony i należą do nich również poduszki. W zależności od rodzaju wypełnienia mogą gromadzić tam roztocza, bakterie lub inne drobnoustroje. Nie jest to kolorowa perspektywa, ale kolejny argument przemawiający za tym, że pranie poduszek powinno odbywać się regularnie. Aby odpowiednio przystąpić do tej procedury, to w pierwszej kolejności powinniśmy określić rodzaj wypełnienia. Ma to olbrzymie znaczenie, w zależności od zaleceń producenta - inaczej traktuje się wkład syntetyczny i naturalny pod względem temperatury oraz stosowanych środków myjących. Jednak istnieją zasady, które obowiązują w trakcie prania poduszki niezależne od rodzaju wkładu. Mówią one o tym, aby:
Pranie poduszki wydaje się być trudnym procesem, jednak trzymając się tych zasad na pewno z powodzeniem uda się to zrobić. Warto również zaznaczyć, że wiele informacji odnośnie tej czynności znajduje się na metce lub w dołączonej dokumentacji. Można się z tego dowiedzieć, czy dany wyrób może być odwirowywany oraz w jakiej temperaturze najlepiej go prać. To jednak nie wszystko, ponieważ nie bez znaczenia jest zastosowany przez nas detergent. Przede wszystkim powinien to być płynny żel do delikatnych tkanin lub specjalny środek piorący dedykowany do wypełnienia poduszki. Warto wiedzieć, że nie zaleca się stosowania wybielaczy lub innych tego rodzaju środków chemicznych, ponieważ mogą znacząco wpłynąć na strukturę poszewki lub na sam wkład. Co ciekawe, również płyn do płukania nie jest odpowiednim wyborem w przypadku prania wspomnianych produktów. Jeśli zależy nam na ładnym zapachu, to podczas płukania można dodać kilka kropelek olejku eterycznego. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, w tym różany, lawendowy czy cynamonowy, które mogą mieć dodatkowy wpływ na nasze samopoczucie. Zastosowanie ich może również sprawić, że wkład będzie chroniony przed owadami. Przedstawione powyżej zasady dotyczą ogólnego prania poduszek, jednak w zależności od wkładu mogą różnić się postępowaniem. W jaki sposób?
Decydując się na zakup poduszki, w pierwszej kolejności zastanawiamy się, jaką wybrać. Na współczesnym rynku znaleźć można wiele modeli z różnymi wypełnieniami, jednak najczęściej inwestujemy w produkty syntetyczne. Są one niezwykle trwałe, a wkład najczęściej nie tworzy nieprzyjemnych w dotyku grudek, które powstają przez niedokładnie rozbicie. Jednak od każdej zasady są wyjątki, a intensywne czyszczenie lub nieprawidłowe pranie może doprowadzić do zniszczenia nawet najlepszej jakościowo poduszki. Wartym uwagi jest fakt, że mogą one składać się z np. pianki termoelastycznej. Taki produkt jest niezwykle delikatny, i nie powinno się go prać w pralce, chyba że producent dołączył informację, że zastosowana substancja może zostać wyprana. Jeśli chodzi o wypełnienie sztuczne, to najczęściej stosuje się:
Wybór syntetycznego wypełnienia wiąże się z wysoką antyalergicznością, jednak co w przypadku, kiedy posiadamy poduszkę puchową?
Poduszka puchowa powinna być czyszczona w specjalny sposób. Polega on na ręcznym praniu całego wkładu, który oparty jest o piórka puchowe. Przede wszystkim, w pierwszej kolejności należy je wyjąć i zapakować w kilka woreczków składających się z tkaniny lub gazy. Ważne jest, aby był ona z niezbyt gęstego materiału, który mógłby utrudnić przenikanie wody między włóknami. W zależności od rozmiarów produktu, należy zaopatrzyć się w 2-6 takich pokrowców. Następnie wyjęty i zapakowany wkład moczy się przez około trzy godziny w wodzie połączonej z środkami piorącymi, specjalnie przeznaczonymi do puchu. Po upływie wyznaczonego czasu należy wypłukać go do czysta i delikatnie wycisnąć. W kolejnym etapie następuje suszenie wkładu, powinno się odbywać w warunkach naturalnych - nie można go sztucznie przyspieszać poprzez ciepłe powietrze, jak i umieszczać delikatnych piórek na słońcu czy w pobliżu grzejnika. Schną one mniej więcej dwa dni. Oczywiście możliwe jest również pranie poduszki w pralce zgodnie z ogólnymi wytycznymi, jednak warto pamiętać wtedy, aby umieścić piórka w woreczkach, zszyć je i wrzucić wraz z piłeczkami tenisowymi do pralki. Ważne jest, aby następnie wkład w pełni wysechł, a nie był wilgotny.
Rolą zakupu poduszki jest przede wszystkim to, aby zapewnić użytkownikowi komfortowy i efektywny sen. Dodatkowo jej zadaniem jest odpowiednie dopasowywanie się do kształtu naszej głowy i w prawidłowy sposób podpieranie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Jednak każdy, nawet najlepszy wyrób kiedyś ulegnie zniszczeniu, chociażby poprzez codzienne użytkowanie, zużywanie się wkładu oraz wycieranie się materiału. Można go prać oraz dbać o higienę, ponieważ ma on w nocy ciągły kontakt z naszą twarzą - znajduje się blisko delikatnej skóry oraz dróg oddechowych. Częste pranie umożliwia zachowanie odpowiednich warunków do spania oraz uniknięcie styczności z alergenami powodującymi podrażnienia skóry, jednak każda poduszka w końcu ulegnie wyeksploatowaniu. Średnio zaleca się, aby wymieniać ją co dwa lata lub częściej, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Jednak istnieje jeszcze kilka czynników, od których zależy częstotliwość wymiany poduszki, a zaliczyć do nich można:
Warto przez cały okres użytkowania odpowiednio dbać o higieniczność poduszki, która wiąże się z jej prawidłowym czyszczeniem oraz praniem. Jednak, gdy tylko pojawią się powyżej wymienione czynniki, to warto rozważyć zakup nowej w celu zachowania komfortu.
Podczas użytkowania poduszki często gromadzą się w niej różnego rodzaju alergeny, takie jak kurz czy roztocza. Pojawić się mogą również wszelkiego rodzaju drobnoustroje chorobotwórcze. Z uwagi na to warto prać produkt niezależnie od jego wypełnienia. Umożliwia to higieniczny sen oraz uniknięcie objawów alergii. Czynność ta może odbywać się niezależnie od rodzaju wkładu, a wszystkie najważniejsze informacje zostały zebrane w tym artykule.