Pozbycie się roztoczy i bakterii z miejsca snu nie jest łatwym zadaniem – często wymaga określonego systemu działań, a także regularności, aby osiągnąć zamierzony cel. Jest to niezwykle ważne, gdyż roztocza są jednymi z najczęstszych alergenów domowych, które mogą wywoływać objawy alergii u wrażliwych osób. Ich obecność w łóżku może prowadzić do kichania, swędzenia oczu czy zatkanych nosów. Oznacza to, że bez dwóch zdań warto podjąć walkę z pasożytami. Poniżej znajdziesz 5 sposobów, aby skutecznie pozbyć się niechcianych lokatorów z Twojego łóżka.
Roztocza oraz bakterie preferują środowiska o wysokiej wilgotności i temperaturze, co sprawia, że łóżko staje się dla nich idealnym schronieniem. Dlatego tak ważne jest, abyś nie zapominał o regularnym wietrzeniu swojej sypialni, aby skutecznie przeciwdziałać ich rozwojowi. Zacznij od natychmiastowego odkrywania materaca zaraz po przebudzeniu. Po całonocnym staniu materac staje się gorący oraz wilgotny, co sprzyja rozwojowi groźnych alergenów. Co zatem należy zrobić? Zamiast natychmiastowego ścielenia łóżka, pozwól mu się wystygnąć – pomoże to w dalszym procesie odparowania wilgoci. Aby wzmocnić działanie wietrzenia, otwórz okno w sypialni i pozwól świeżemu powietrzu swobodnie przepływać przez pomieszczenie. Co ciekawe, dzięki niemu możesz dodatkowo wyeliminować niechciane mikroorganizmy. Oprócz tego:
Pierwsza, kluczowa zasada dbania o czystość łóżka to regularna zmiana pościeli. Mówi się, żeby wymieniać ją przynajmniej raz w miesiącu, jednak obecnie ze względów higienicznych i estetycznych, najlepiej robić to co dwa tygodnie. W przypadku alergików – nawet częściej. Zdjętą pościel najlepiej prać w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza. Taka temperatura wody jest wystarczająco wysoka, aby skutecznie zabić roztocza, bakterie i alergeny, które się w niej gromadzą. Niestety, wiele osób zapomina o jednej z ważniejszych kwestii, do której zalicza się regularne czyszczenie pokrowca na materac. Pełni on rolę w ochronie materaca przed zabrudzeniami, roztoczami i alergenami. Zanim jednak do tego przystąpimy, to warto zapoznać się z zaleceniami producenta – w końcu każdy pokrowiec może mieć inną maksymalną temperaturę do prania. Dbając o czystość łóżka i stosując się do powyższych zaleceń, zapewnisz sobie zdrowsze, a także bezpieczniejsze środowisko do wypoczynku.
Oprócz higieny wprowadzanej za sprawą prania i środków czystości powinieneś zwrócić również szczególną uwagę na wypełnienie Twojego materaca. W tym przypadku stawiaj na materiały, które pozwalają na prawidłową wentylację wkładu, np. pianki wysokoelastyczne stosowane w materacach SleepMed. Ich otwartokomórkowa budowa umożliwia swobodny przepływ powietrza, eliminując tym samym problem zawilgotnienia materaca. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na innowacyjne rozwiązania, takie jak taśmy 3D wszyte w pokrowiec i skutecznie wspierające wentylację – ich działanie uaktywnia się przy każdym ruchu użytkownika, a więc pracują w momencie gdy najbardziej tego potrzebujesz. Należy również podkreślić, że materace medyczne SleepMed zostały wyposażone w specjalny system Airforce. Oznacza to, że wkład piankowy jest ponacinany w taki sposób, aby zmaksymalizować obieg powietrza wewnątrz materaca, dzięki czemu jeszcze łatwiej zachować odpowiednią higienę i czystość w łóżku. Dodatkowo:
Chcąc utrzymać łóżko w czystości, warto zadbać nie tylko o miejsce do spania, ale także o całe wnętrze pomieszczenia. Podłoga, dywany oraz inne powierzchnie mogą być siedliskiem roztoczy, bakterii oraz alergenów, które wpływają na jakość powietrza w sypialni. Musisz mieć tutaj na uwadze kilka kwestii, a do najważniejszych zalicza się:
Jedzenie w łóżku, choć może być wygodne, sprzyja gromadzeniu się roztoczy, bakterii i innych mikroorganizmów w materacu oraz pościeli. W jaki sposób? Otóż okruchy jedzenia, resztki pokarmów czy płyny mogą stać się pożywką, co doprowadza do namnażania się oraz rozwijania mikroorganizmów. Niestety, niektóre osoby nie chcą z tego rezygnować. Warto zatem znać kilka sposobów, które pomogą w zminimalizowaniu ryzyka zabrudzenia lub zawilgocenia, a do nich zalicza się:
Roztocza i bakterie są uciążliwe nie tylko dla alergików. Nawet osoby obojętne na tego typu “zagrożenia” mogą w końcu odczuć ich negatywne działanie na skórę czy drogi oddechowe. Chcąc tego uniknąć, warto dla bezpieczeństwa swojego oraz swoich najbliższych przestrzegać elementarnych zasad higieny w swojej sypialni, a także zastosować się do powyższych wskazówek. Postępując w ten sposób, z pewnością pozbędziesz się ze swojego łóżka niechcianych lokatorów oraz wreszcie będziesz spał spokojnie i zdrowo.