Dobry materac powinien być wygodny - to podstawa. Ale co to właściwie znaczy? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze materaca do sypialni.
Urządzając sypialnię, pamiętamy na ogół o wszystkim, tylko nie o tym, co najważniejsze. Starannie dobieramy meble i dodatki, poświęcamy dużo czasu na wybór koloru ścian, odpowiednich zasłon, nawet pościeli. A materac? Niestety, najczęściej kupowany jest ten, który rozmiarem pasuje do łóżka. To błąd, bo materac, chociaż niewidoczny, jest najważniejszym elementem wyposażenia sypialni. To od jego jakości zależy, czy się dobrze wyśpimy i czy nie wstaniemy „połamani”. Dlatego warto na chwilę odłożyć na bok dylematy dotyczące jakości i koloru pościeli a skupić się na samym materacu. Wszak śpimy średnio jedną trzecią doby. Nie ma w domu innego sprzętu, który byłby równie intensywnie eksploatowany.
Wygoda to podstawa w czasie snu, dlatego materac musi być przede wszystkim wygodny. Ale co to właściwie znaczy? Powinien zapewnić odpowiednie wsparcie kręgosłupowi, mięśniom i stawom. Dzięki temu ciało w naturalny sposób rozluźni się i zregeneruje. Przy wyborze materaca trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Powinien być on dobrany do wagi, wzrostu, pozycji w czasie snu oraz indywidualnych potrzeb.
Im cięższe ciało, tym lepszego podparcia potrzebuje. Osoba o dużej wadze zapadnie się w miękkim materacu, z kolei osoba lekka nie wyśpi się na twardym podłożu, które nie dopasowuje się do krzywizn jej ciała pod zbyt słabym naciskiem. Dlatego szykując się do kupna materaca, warto się wcześniej zważyć. Większość producentów materaców ma swoje normy dotyczące twardości, ale można pokusić się o pewne uśrednienie. Za punkt graniczny przyjmijmy wagę 90 kg. Osoby, które ważą mniej powinny sięgnąć po materace średnio twarde, natomiast te ważące więcej – twarde. Miękkie podłoża poleca się dzieciom i osobom z problemami z kręgosłupem. W tych wydawałoby się prostych wskazówkach, są jednak haczyki. Materacy twardych nie poleca się osobom borykającym się z bólami kręgosłupa lub bioder. Osoby po czterdziestym roku życia na ogół lepiej śpią na materacach średnio twardych, nawet jeśli ich waga wskazywałaby na potrzebę twardego materaca. Jak w takim razie dobrać dobry materac do spania? Najprościej udać się do sklepu i przetestować kilka różnych, wcześniej wybranych modeli. Przy czym przetestowanie nie powinno polegać na położeniu się i wstaniu. Na każdym materacu przydałoby się poleżeć minimum pół godziny.
Mogłoby się wydawać, że pozycja snu ma marginalne znaczenie dla wyboru materaca, jednak praktyka pokazuje, że jest dokładnie odwrotnie. Przy pozycji na wznak sprawa jest raczej prosta, tu sprawdzi się materac dobrany do wagi. Jeśli jednak lubimy spać na boku, potrzebujemy (szczególnie panie) materaca, który dobrze dopasuje się do kształtu ciała, zwłaszcza linii bioder. Jednocześnie materac musi zapewnić dobre podparcie dla kręgosłupa, który powinien układać się w linię prostą. Tu sprawdzą się wszelkie materace termoplastyczne i materace ortopedyczne.
W materacu najważniejsze jest to, co niewidoczne, czyli jego wypełnienie. Do wyboru mamy materace piankowe, lateksowe, kieszeniowe.
Materace kieszeniowe to inna nazwa materaców sprężynowych, które dziś kojarzą się głównie ze starymi tapczanami i wersalkami. Jednak trzeba sobie jasno powiedzieć – tamte stare materace nie mają nic wspólnego z dzisiejszymi. We współczesnych materacach kieszeniowych sprężyny są pochowane w osobnych kieszeniach, które gwarantują ich stabilne utrzymanie w jednym miejscu. Sprężyny nie mają możliwości odkształcenia się i przesunięcia na boki. Każda ze sprężyn pracuje samodzielnie, więc materac kieszeniowy zapewnia dużo punktów podparcia dla barków, kręgosłupa, bioder ud i łydek. W niektórych materacach kieszeniowych widać wyraźne strefy zagęszczenia kieszeni i sprężyn w okolicy barków i bioder. To gwarantuje lepsze podparcie w miejscach, które napierają na materac najmocniej.
Materace piankowe to pojęcie bardzo szerokie. Kryją się pod nimi różne rodzaje wypełnień, począwszy od pianki poliuretanowej, poprzez pianki termoelastyczne i wysokoelastyczne. Są też pianki zwykłe, ale ich istnienie lepiej przemilczeć. To po prostu gąbka, która bardzo szybko traci swoje właściwości i nadaje się do wyrzucenia. Zdecydowanie lepszym wyborem są pianki termoelastyczne i wysokoelastyczne. Szczególnie te pierwsze są warte uwagi, dopasowują się do kształtu ciała pod wpływem jego temperatury. To dobry wybór dla osób z problemami z kręgosłupem.
Materace piankowe (oczywiście z pianki dobrej jakości) zapewniają wygodny sen na boku.
Materace lateksowe plasują się gdzieś pomiędzy kieszeniowymi i piankowymi. Są twardsze niż materace piankowe i nie dopasowują się do ciała tak idealnie jak one. Z drugiej strony nie są tak twarde jak niektóre materace kieszeniowe. Szczególnie alergicy powinni zwrócić na nie uwagę, gdyż lateks ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Materace lateksowe zapewniają dobre chłodzenie od spodu. To dobry wybór, jeśli nie lubimy, gdy materac grzeje.
Osoby, które mają zwyczaj intensywnie przewracać się w nocy z boku na bok, wybierając między dwoma lub więcej konkretnymi materacami, powinny postawić na twardszy. Miękki materac może powodować zapadanie się, trudności z obracaniem, a tym samym wybudzanie ze snu. Częściej spotyka to osoby starsze, które mają lżejszy sen. Nie poleca się kładzenia materaców bezpośrednio na podłodze, ale jeśli tak właśnie chcemy zrobić, lepiej kupić miękki materac, gdyż twarda podłoga osłabi jego elastyczność. Jeśli wybierzemy twardy materac, może się okazać zbyt twardy. Przy wyborze materaca warto wziąć pod uwagę także wzrost. Teoretycznie materace mają standardowe rozmiary, ale osoby bardzo wysokie raczej powinny pomyśleć o zamówieniu materaca na wymiar. Długość materaca powinna przewyższać wzrost o minimum dwadzieścia centymetrów.
Materace medyczne, czyli jakie? | Czy można leżeć na materacu bezpośrednio na podłodze?
Artykuł przygotowany przez: ZdrowyKręgoslup.pl