Dlaczego SleepMed?

Jak dbać o sen w ciąży?

Jak dbać o sen w ciąży?

Jak dbać o sen w ciąży?Sen w ciąży jest niesamowicie ważnym aspektem, który wpływa nie tylko na dobre samopoczucie przyszłej mamy, ale również na prawidłowy rozwój dziecka. Niestety, bardzo często kłopot ze znalezieniem odpowiedniej pozycji czy też ból kręgosłupa nie pozwalają na spokojne przespanie całej nocy. Do jakich zatem zasad należy się stosować oraz jaki materac wybrać, by zadbać o odpowiednią ilość wypoczynku?

Dlaczego sen w ciąży jest ważny?

Spokojny i efektywny sen w ciąży przyczynia się nie tylko do odpowiedniej regeneracji organizmu oraz rozwoju dziecka, ale także wpływa na poprawę zdrowia i samopoczucia przyszłej mamy. Jakie zatem przynosi korzyści? Przede wszystkim usuwa zmęczenie i dodaje energii, ponieważ w fazie głębokiego snu aktywność mózgu jest minimalna, przez co może się on odpowiednio zregenerować. Długość i jakość wypoczynku ogrywa również bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego, chroniąc przed łatwym łapaniem wszelkich infekcji. Dodatkowo pozwala na zmniejszenie napięcia mięśni i zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie bólów głowy - w szczególności rozluźnia się szyjny odcinek kręgosłupa. U kobiet w III trymestrze ciąży wzrasta ryzyko podwyższonego ciśnienia, jednak efektywny sen zmniejsza szanse na pojawienie się nadciśnienia - głownie ze względu spokojny, regularny oddech oraz prawidłowy rytm serca. Co więcej, efektywny wypoczynek wpływa nie tylko na prawidłowy przebieg całej ciąży, ale także na krótszy i mniej bolesny poród. Brak snu przyczynia się także bezpośrednio do zmniejszenia libido, co zdecydowanie zmniejsza popęd seksualny.

Pozycje snu w czasie ciąży - jakie będą najlepsze?

Spokojny wypoczynek w ciąży bywa nieco utrudniony, niezależnie od przyjmowanej pozycji - głównie ze względu na powiększony brzuszek, bolesne skurcze łydek, duszności, uporczywe nudności czy też bóle kręgosłupa. Niektóre ułożenia ciała w trakcie snu mogą jednak ułatwić zasypianie oraz pomóc zapomnieć chociaż na chwilę o wszelkich dolegliwościach. Jakie zatem pozycje są zalecane, a których należy unikać?

Spanie na brzuchu jest możliwe jedynie w I trymestrze, ponieważ brzuch jest jeszcze stosunkowo mały, a płód chroni macica i kość łonowa. W kolejnych miesiącach ucisk może bardzo niekorzystnie wpływać na dziecko. Wypoczywanie na plecach również polecane jest jedynie na początku ciąży, ponieważ w późniejszym etapie ta pozycja spowoduje nacisk na żyłę główną dolną oraz aortę, co doprowadzi do zmniejszonego przepływu krwi, a tym samym przyczyni się do zawrotów głowy, spadku ciśnienia czy też gorszego samopoczucia. Najbezpieczniejszą i najbardziej wygodną pozycją do spania jest wypoczynek na boku - zwłaszcza lewym, dzięki czemu do dziecka dociera najwięcej substancji odżywczych z krwi matki. Warto wówczas podkurczyć prawą nogę w taki sposób, by była jak najbliżej brzucha.

Bezsenność w ciąży - jak sobie z nią radzić?

Bezsenność w ciąży jest wynikiem zmian fizjologicznych, jakie przechodzi cały organizm kobiety. Na problemy z zasypianiem czy niespokojny sen mają wpływ głównie zaburzenia hormonalne, polegające na nadmiernym wydzielaniu estrogenów oraz oksytocyny. Kolejną przyczyną mogą być też problemy ze strony układu pokarmowego, takie jak np. refluks żołądkowo-przełykowy. Wpływ na bezsenność mogą też mieć silne bóle kręgosłupa, częste oddawanie moczu czy też ruchy dziecka. Do podstawowych sposobów na problemy ze snem w ciąży można zaliczyć chociażby ograniczenie ilości drzemek w ciągu dnia do absolutnego minimum, zmiana diety czy też stosowanie technik relaksacyjnych. Oczywiście skuteczne mogą okazać się długie spacery (o ile stan zdrowia na to pozwala) czy picie ziół lub ciepłego mleka na krótko przed położeniem się do łóżka. Jeśli kłopoty z zasypianiem wynikają z braku możliwości znalezienia wygodnej pozycji, warto zainwestować w specjalną poduszkę w kształcie rogala, która odciąży plecy oraz brzuch poprzez bardzo dobre podparcie poszczególnych partii ciała.

Higiena snu w ciąży

Dla przyszłej mamy każdy niepotrzebny czynnik może utrudnić zasypianie lub osłabić jakość wypoczynku, dlatego też warto mieć na uwadze podstawowe zasady higieny snu. Na początek należy pamiętać o regularnym wietrzeniu sypialni oraz utrzymaniu optymalnej temperatury, która powinna wynosić od 18 do 20 stopni Celsjusza. Warto także zadbać o odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia w godzinach nocnych, by uniknąć niepotrzebnych wybudzeń. Kluczowa jest także dieta - lekkostrawną kolację należy jeść maksymalnie 2-3 h przed położeniem się do łóżka, natomiast wieczorem warto też zrezygnować z kawy, czarnej herbaty czy napojów słodzonych. Warto także zrezygnować z korzystania z urządzeń elektronicznych na ok. 1-2 h przed snem, ponieważ światło niebieskie pobudza umysł, utrudniając naturalne wydzielanie melatoniny. Bardzo ważna jest również jakakolwiek aktywność fizyczna, która pomaga dotlenić i nieco zmęczyć organizm. Istotna jest również regularność, jeśli chodzi o kładzenie się do łóżka oraz poranne wstawanie.

Jaki materac i poduszka dla kobiet w ciąży?

Ciało kobiety w trakcie ciąży dość mocno się zmienia, a co za tym idzie - ulegają zmianie także preferencje odnośnie podłoża do spania. Na początek warto zainwestować w duże łóżko, które zapewni swobodę ruchu przyszłej mamie oraz śpiącemu obok partnerowi. Jaki zatem rozmiar wybrać? Najbardziej polecane są materace 160-180x200 lub też dla największej wygody użytkowania można wybrać również materace 200x200. Dobierając jednak odpowiedni model, należy mieć na uwadze jego twardość, ponieważ wraz ze wzrostem wagi kobiety ciężarnej, zmieniają się preferencje dotyczące poziomu podparcia. W związku z tym warto zainwestować w materace z regulacją twardości, we wnętrzu których zastosowano ruchomą piankę lub odpinany top. Kluczowe jest także optymalne podparcie dla całej sylwetki, które zdecydowanie ułatwia rozluźnienie oraz efektywną regenerację wszystkich mięśni - właśnie dlatego dobrze jest kupić model wyposażony w 7 zróżnicowanych stref twardości, dopasowując się doskonale do każdej partii ciała.

Modelem, który doskonale sprawdzi się wśród kobiet w ciąży jest SleepMed Supreme Plus z odpinanym topem, gwarantujący odpoczynek na najwyższym poziomie. Powierzchnia tego materaca reaguje na ciepło i nacisk ciała, doskonale dopasowując się do anatomicznych kształtów użytkownika. Posiada on również właściwości ortopedyczne i przeciwodleżynowe, dając kręgosłupowi odpowiednie odprężenie oraz umożliwiając swobodny przepływ krwi i dotlenienie tkanek, zapobiegając drętwieniu kończyn.

Istotny jest także odpowiedni dobór poduszki, by zapewnić najlepsze rozluźnienie dla odcinka szyjnego kręgosłupa. W związku z tym warto zwrócić uwagę na model SleepMed Supreme Pillow wykonany z pianki wykończonej włóknami węglowymi, które skutecznie eliminują ładunki elektryczne skumulowane na powierzchni ludzkiego ciała, dzięki czemu poduszka ta łagodzi stres nagromadzony w ciągu dnia. Dodatkowo jej specjalny ergonomiczny kształt pozwala na utrzymanie głowy i szyi w odpowiedniej pozycji przez całą noc.

Dbanie o sen w ciąży jest bardzo istotne nie tylko dla dobrego samopoczucia przyszłej mamy, ale także dla rozwoju dziecka. Na najwyższy jakość wypoczynku wpływa głównie materac, dlatego już dziś sprawdź, jakie modele oferuje marka SleepMed!

Podobne artykuły

Sposoby przedłużające żywotność materaca
Sposoby przedłużające żywotność materaca
Materac antyalergiczny, czyli jak zadbać o spokojny sen alergika?
Materac antyalergiczny, czyli jak zadbać o spokojny sen alergika?
Czy materace SleepMed będą dobrym wyborem dla nastolatków?
Czy materace SleepMed będą dobrym wyborem dla nastolatków?
Materac piankowy – jak o niego dbać, by długo służył?
Materac piankowy – jak o niego dbać, by długo służył?
Pianka VitaRest w materacu – poznaj jej zalety
Pianka VitaRest w materacu – poznaj jej zalety
Zdrowy styl życia - jak o niego dbać?
Zdrowy styl życia - jak o niego dbać?
Czynniki mające wpływ na polepszenie jakości snu
Czynniki mające wpływ na polepszenie jakości snu
Sennik: rybki - znaczenie snów o rybkach
Sennik: rybki - znaczenie snów o rybkach
Jakie cechy powinien posiadać najzdrowszy materac do spania?
Jakie cechy powinien posiadać najzdrowszy materac do spania?
Wpływ grubości pianki na komfort i wsparcie materaca
Wpływ grubości pianki na komfort i wsparcie materaca