Aby zachować odpowiedni poziom higieny w łóżku i uniknąć rozwoju szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, takich jak chociażby roztocza, grzyby czy bakterie, bardzo ważna jest prawidłowa wentylacja materaca. Na czym polega oraz dlaczego jest taka ważna? Zapraszamy do lektury!
Kupując nowy materac do swojej sypialni, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów, do których możemy zaliczyć chociażby twardość, rozmiar powierzchni czy rodzaj zastosowanego wewnątrz wypełnienia. Warto także sprawdzić bardziej szczegółową specyfikację wybranego modelu i dowiedzieć się, czy w jego właściwościach znajduje się optymalna wentylacja. Jest to bardzo ważne nie tylko ze względu na zachowanie odpowiedniego poziomu higieny w łóżku, ale także dla żywotności produktu. Zazwyczaj producenci materacy tworzą w piance specjalne nacięcia w tzw. kratkę wentylacyjną - są one wykonywane zarówno w pionie, jak i poziomie. Dzięki temu dochodzi do maksymalnego obiegu powietrza wewnątrz wkładu. Pozwala to przede wszystkim na doskonałe odprowadzanie wilgoci i ciepła wytwarzanego przez ciało w czasie snu. Wówczas powietrze kierowane jest do otwartych komór zwanych też jamami, a następnie wypychane i zastępowane przez świeże.
Wentylacja materaca z pozoru wydaje się dość mało znaczącym szczegółem, dlatego bardzo często pomijana jest w wytycznych przy zakupie nowego modelu. Jednak jest to błędne przekonanie, ponieważ to właśnie dzięki niej nasza powierzchnia do spania zachowuje nie tylko najwyższy poziom higieny, ale także wzrasta jej żywotność oraz obniża podatność na powstawanie trwałych odkształceń. Właściwość ta odpowiada przede wszystkim za regularne odprowadzanie wilgoci, która stanowi przyjazne środowisko dla rozwoju szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, takich jak pleśń, grzyby czy roztocza. To też dzięki niej powierzchnia materaca wykazuje działanie termoregulacyjne, ponieważ odprowadzane na bieżąco ciepło ciała zapobiega przegrzewaniu się nawet w upalne noce. Prawidłowa wentylacja materaca to także idealny sposób na zapobieganie gromadzeniu się kurzu wewnątrz wkładu, ponieważ stały ruch powietrza wypycha wszystkie pyłki i nie pozwala na ich osiadanie. Oczywiście należy pamiętać, że nawet najlepszy model nie będzie w 100% przewiewny, jeśli nie będziemy o niego prawidłowo dbali. Konieczne jest regularne czyszczenie, a także zapewnienie optymalnego podparcia dla podłoża.
Co zatem zrobić, by zapewnić swojemu materacowi jak najlepsze warunki i zadbać o jak najlepszą wentylację wewnątrz wkładu? Przede wszystkim nie powinniśmy kłaść go na podłodze - w ten sposób zabieramy możliwość nabierania powietrza od dołu, co skutkuje gromadzeniem się wilgoci i drobnoustrojów wewnątrz. Materac powinien zostać umieszczony w ramie łóżka na elastycznym stelażu z listewek - dzięki temu nie tylko zadbamy o odpowiednią cyrkulację, ale także poprawimy sprężystość powierzchni do spania. Bardzo ważne jest także odwracanie materaca co najmniej co pół roku, ponieważ taki zabieg wpłynie na równomierne zużywanie się podłoża. Istotne są także aspekty higieniczne. Duży wpływ na ograniczenie zbierania się wilgoci ma między innymi częsta zmiana pościeli, prześcieradła czy pranie poduszek i kołdry. Warto także pamiętać, by od razu po wstaniu z łóżka nie zaścielać go - powinniśmy odczekać ok. 15-20 minut, by wilgoć nagromadzona na powierzchni miała szansę odparować. Jeśli tego nie zrobimy, wsiąknie ona w głąb materaca.
Prawidłowa wentylacja materaca ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla alergików. Dlaczego? W przypadku braku odpowiedniej cyrkulacji powietrza, we wkładzie gromadzona jest wilgoć, a także kurz, co jest doskonała pożywką dla roztoczy czy też idealnym miejscem do namnażania się szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, takich jak grzyby, pleśń czy bakterie. To wszystko jest najczęściej przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak katar, kaszel, łzawiące oczy czy nawet duszności. Oczywiście dobra wentylacja jest kluczowa w przypadku niemowląt i małych dzieci, których organizmy jeszcze się rozwijają. To też dobra opcja dla osób starszych, których układ oddechowy nie jest już tak wydolny, a organizm po wielu godzinach spędzonych w łóżku nadmiernie się poci.
Jedną z nowszych i bardziej innowacyjnych technologii, stosowanych w celu jak najlepszej wentylacji materaca, jest technologia Airforce. Polega ona na specjalnym nacinaniu pianki, dzięki czemu w trakcie ruchów osoby śpiącej ciepłe i wilgotne powietrze jest wypychane na zewnątrz i zastępowane świeżym. Przekłada się to nie tylko na zdecydowanie wyższy poziom higieny w łóżku, ale także wpływa na wygodę użytkowania. Dlaczego? W taki sposób wyprofilowana pianka zdecydowanie lepiej dopasowuje się do ciała użytkownika, zapewniając optymalne podparcie wszystkim partiom ciała. Za sprawą tego możliwe jest ułożenie kręgosłupa w prawidłowej pozycji, przez co niwelowane są dolegliwości bólowe oraz przekłada się to na efektywną i dogłębną regenerację mięśni.
Materace SleepMed możemy podzielić aż na 3 kategorie ze względu na odpowiednią wentylację wewnątrz wkładu. Wyróżniamy zatem:
Kupując nowy materac do sypialni, należy mieć na uwadze naprawdę sporo aspektów. Nie należy zapominać o optymalnej wentylacji, gdyż to właśnie ona ma duży wpływ na higienę w łóżku i komfort użytkowania.
_________________________________
Przeczytaj: Zapobieganie odkształcaniu się materaca – to musisz wiedzieć!
Sprawdź też: Spokojny sen alergika - jak go zapewnić?
Dowiedz się więcej: Mata kokosowa w materacu - dla kogo jest polecana?