Dobry materac czyli jaki? Na pewno musi być wygodny, elastyczny i zapewnić najwyższą jakość snu. Zobacz, jak dobrać materac, by spać spokojnie.
Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że nie ma czegoś takiego jak dobre materace dla wszystkich. Każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby, przyzwyczajenia, upodobania. Dlatego dobór materaca jest sprawą indywidualną. Natomiast oceniając subiektywnie, dobry materac to taki, o którym mało myślimy. Budzimy się wyspani, pełni energii, nic nas nie boli, nie uwiera, nic się nie odgniotło w czasie snu. Jeśli jest inaczej – budzimy się połamani, ciężko nam wyprostować plecy i unieść głowę, bo kark całkowicie zesztywniał, to znak, że pora wymienić materac na nowy.
Dobry materac zapewnia odpowiednie podparcie kręgosłupowi i dopasowuje się do krzywizn ciała. Mówiąc nieco żartobliwie: to materac ma dopasować się do kształtu ciała człowieka, a nie zmusić ludzkie ciało, by dopasowało się do materaca. Niestety bardzo często mamy do czynienia właśnie z tą drugą sytuacją. Najbardziej jaskrawym przypadkiem jest źle dobrany materac małżeński, na którym jedna osoba bardzo dobrze się wysypia, a druga wyraźnie cierpi. Na to też jest sposób. Wystarczy kupić dwa pojedyncze materace lub materac podwójny, ale wyraźnie podzielony na dwie połowy: twardą i bardziej elastyczną.
Wybierając materac do spania, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Liczy się między innymi waga i wzrost osoby, która na tym materacu będzie spała, ale też ulubiona pozycja do snu i osobiste upodobania. Jeśli ktoś lubi spać na miękkim materacu, nie ma sensu zmuszać go, by polubił twarde. Raczej trzeba poszukać takiego materaca, który mimo dużej elastyczności dobrze ustabilizuje kręgosłup w czasie snu.
Jak dobrać materac do wagi? Ogólna zasada jest prosta – im wyższa waga, tym wyższa powinna być twardość materaca. Tej niestety nie da się jednoznacznie określić, ponieważ producenci materacy mają własne sposoby na jej oznaczanie. Najczęściej za punkt graniczny uznaje się wagę 80 – 90 kg. Jeśli ważymy mniej, możemy wybrać materac miękki lub średnio twardy. Jeśli więcej, powinniśmy sięgnąć po twardy. Uzasadnienie jest proste – im większa waga, tym większy nacisk na materac. Na miękkim materacu osoba ważąca blisko 100 kg zwyczajnie się zapadnie, przewracanie się z boku na bok będzie znacznie utrudnione. Z kolei pod lekką osobą twardy materac nie ugnie się dostatecznie, będzie ona miała wrażenie, że leży na desce.
Prosty test na twardość materaca: Połóż się na wznak, wyprostuj nogi w kolanach. Spróbuj włożyć ręce pod plecy na wysokości brzucha. Jeśli ci się to udało, materac jest dla ciebie za twardy. W dobrze dopasowanym materacu strefy barków i bioder obciążają materac na tyle, że plecy na nim leżą, a nie wiszą nad nim.
Jak dobrać materac do pozycji w czasie snu? Jeśli twoja ulubiona pozycja to spanie na plecach, każdy dobrze dopasowany do wagi materac będzie dla ciebie dobry. Jeśli wolisz spać na boku, potrzebujesz materaca, który dobrze dopasuje się do kształtu ciała. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, których biodra są wyraźnie szersze niż u mężczyzn. Jeśli przy leżeniu na boku wyraźnie czujesz nacisk na biodro, to znaczy, że materac nie jest dość elastyczny. Do spania na boku poleca się materace lateksowe oraz materace piankowe wysokoelastyczne i termoelastyczne.
Jeśli lubisz spać na brzuchu to… zmień upodobania. To bardzo niekorzystna pozycja, bo wszystkie organy wewnętrzne są uciskane, co źle wpływa na ich funkcjonowanie. Jeśli się bardzo upierasz, do spania na brzuchu wybierz średnio twardy materac, na przykład kieszeniowy.
Najlepszym sposobem na wybór dobrego materaca jest przetestowanie kilku lub nawet kilkunastu. W tym celu trzeba udać się do sklepu i… poleżeć sobie na różnych materacach. Nikogo nie będzie to dziwiło, materace testowe są wyłożone w sklepach właśnie w tym celu, sprzedawcy wręcz zachęcają do próbowania.
Przy okazji można jeszcze przeprowadzić szybki test na kształt kręgosłupa: przyklejamy do kręgosłupa (w praktyce do ubrania, więc powinno być obcisłe) pasek taśmy samoprzylepnej, najlepiej kolorowej i kładziemy się na boku. Kręgosłup powinien stanowić w tym momencie linię prostą, równoległą do podłogi. Jeśli nie jest, ten materac wyraźnie jest nie dla nas. Przy pozycji na wznak kręgosłup powinien przyjąć kształt wydłużonej litery S.
Materac dobiera się przede wszystkim do wzrostu osoby, która będzie na nim spała.Jeśli chodzi o osoby dorosłe, to standardowo materace mają 200 cm długości. Taka długość sprawdzi się w większości przypadków. Jedynie osoby bardzo wysokie muszą pomyśleć o dłuższych materacach. Reguła głosi, iż materac powinien być przynajmniej 20 cm dłuższy niż długość ciała.
Jeśli chodzi o szerokość materacy dla dorosłych, to oferta jest bardzo zróżnicowana. Najwęższe materace mają 70 cm, ale to oferta skierowana raczej do osób, które szukają dwóch materaców na łózko małżeńskie o szerokości 140 cm. Pojedynczej osobie ciężko będzie się wyspać na takim materacu. Pozostałe dostępne rozmiary to: 90, 100, 120, 140, 160 180 i 200 cm. Szerokość 120 uznaje się za graniczną. Nadaje się ona dla jednej osoby o nieco większych gabarytach lub dwóch osób szczupłych. Przy dobieraniu rozmiaru materaca warto zwrócić uwagę na to, w jakiej pozycji śpimy i jak często ją zmieniamy w czasie snu. Osoby, które nie potrafią przespać całej nocy w jednej pozycji, powinny celować w szersze materace.
W przypadku materacy dla dzieci czynnikiem decydującym jest wzrost, ale warto wziąć pod uwagę także względy praktyczne. Najmniejszy dostępny na rynku materac dla dzieci ma rozmiar 60x120 cm. Sprawdzi się w przypadku niemowlaka, ale posłuży dziecku około dwóch lat i trzeba będzie go zmienić. Na materacu w rozmiarze 70x140 cm dziecko pośpi mniej więcej do czterech lat, warto więc od razu kupić większe łóżeczko. Materac można przełożyć na pierwszy dziecięcy tapczanik.
Dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym poleca się materace długie na 160 lub 180 cm. Optymalna szerokość materaca to 80-90 cm. Starszym dzieciom dobiera się materace tak samo jak dorosłym.
Jak dbać o kręgosłup? Poznaj skuteczne sposoby! | Materac z odpinanym topem - dlaczego warto?
Artykuł przygotowany przez: ZdrowyKręgoslup.pl