Częste budzenie się w nocy bywa dość uciążliwe i zdecydowanie obniża jakość nocnego wypoczynku, przez co o poranku jesteśmy zmęczeni i brak nam sił do działania. Co może być przyczynami przerywanego snu i w jaki sposób oddziałują one na nasze zdrowie? Jak im skutecznie zapobiegać? Odpowiedź na to i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym artykule!
Jakość snu a komfort życia
Nie ma wątpliwości, że wysokiej jakości wypoczynek każdej nocy ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu, a przede wszystkim dla układu nerwowego i mózgu. Przyjmuje się zasadę, że osoby dorosłe powinny spać ok. 7-8 h na dobę, jednak jest to bardzo często bagatelizowane, a czas na nocny wypoczynek zajmują inne czynności. Brak odpowiedniej długości fazy snu głębokiego może przyczynić się nie tylko do uczucia niewyspania o poranku, ale także ma wpływ na procesy poznawcze, pamięć czy przetwarzanie informacji. Dzięki dokładnym badaniom, udało się również zaobserwować poważniejsze skutki długotrwałego niewysypiania się. Do podstawowych możemy zaliczyć chociażby zwiększone ryzyko infekcji, ponieważ zmniejszona zostaje produkcja ochronnych cytokin oraz przeciwciał. Wpływa to też na większe ryzyko chorób przewlekłych - mowa tutaj przede wszystkim o układzie hormonalnym i metabolicznym. Co więcej, nadmierne niedobory snu prowadzą do zwiększania się poziomu insuliny (regulującej przetwarzanie glukozy), leptyny (odpowiada za odczuwanie sytości i głodu) oraz kortyzolu (hormonu stresu) we krwi. Dowiedziono także, że problemy z odpowiednią ilością wypoczynku w ciągu dnia mogą zaostrzać niektóre stany psychiczne, jak np. depresję, stany lękowe, zespół stresu pourazowego i wiele wiele innych.
Zaburzenia snu a częste budzenie się w nocy
Przyczyn częstego budzenia się w nocy może być naprawdę wiele i często dopiero po dłuższym czasie udaje się nam, co je spowodowało. Do najczęstszych można zaliczyć zaburzenia snu, mogące mieć bezpośredni wpływ na pogorszenie jakości wypoczynku czy skrócenie jego trwania. Szacuje się, że już prawie ⅓ populacji cierpi na różnego rodzaju problemy ze snem. Do najczęściej występujących zaliczamy:
- bezsenność - określana jest jako dolegliwość polegająca na zbyt krótkim lub nieregenerującym śnie czy trudnościach w zasypianiu. Może być ona przygodna(do kilku dni), krótkotrwała (do 4 tygodni) lub przewlekła (powyżej miesiąca). Przyczyną tego zaburzenia może być np. chroniczny stres, bezdech senny, nadużywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych, choroby psychiczne, nieregularny rytm okołodobowy czy zła higiena snu.
- lęki nocne - są one zaliczane do parasomnii, definiowanych jako nietypowe zachowania w czasie snu. Wśród podstawowych objawów wymienia się przede wszystkim oznaki paniki, przyspieszony oddech, pocenie się, napięte mięśnie czy gwałtowne ruchy.
- koszmary senne - charakteryzują się one nieprzyjemną treścią i silnym zabarwieniem emocjonalnym, często wydajac się bardzo realnymi. Zazwyczaj pojawiają się w ciężkich lub traumatycznych okresach, które wywołują w nas wiele negatywnych lub przykrych uczuć.
- chrapanie/bezdech senny - jest to sygnał, że swobodny przepływ powietrza przez gardło jest utrudniony, przez co powstaje niedrożność dróg oddechowych. Często ta przypadłość jest bagatelizowana, jednak nieleczona może się pogłębiać, pogarszając każdej nocy komfort i jakość naszego wypoczynku.
Częste budzenie się w nocy - przyczyny
Zaburzenia snu są tylko jedną z niewielu przyczyn częstego budzenia się w nocy, bowiem czynników może być o wiele wiele więcej. Mogą mieć one też podłoże fizyczne lub wynikać z niedostosowania warunków do potrzeb osoby śpiącej.
- Niestosowanie się do zasad higieny snu, czyli do ogólnych zasad wspomagających głębszy oraz zdrowszy sen każdej nocy. Tutaj możemy wymienić chociażby nieodpowiednią dietę, spożywanie posiłków w późnych godzinach wieczornych czy nadużywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych. Zaliczamy do nich także regularną aktywność fizyczną (najpóźniej 3 godziny przed snem), a także dostosowanie warunków do prawidłowego wypoczynku. Mowa tutaj o utrzymaniu sprzyjającej temperatury i wilgotności powietrza, zaciemnieniu pomieszczenia na czas snu czy doborze idealnego materaca oraz akcesoriów sypialnianych.
- Przyczyny fizyczne - do tej grupy zaliczają się przede wszystkim różnego rodzaju bóle i napięcia mięśniowe, niepozwalające na ułożenie się w komfortowej pozycji w czasie wypoczynku, przez co często się wiercimy i wybudzamy. Warto wówczas pomyśleć o ćwiczeniach rozluźniających, udaniu się na basen czy masaż do fizjoterapeuty.
- Spanie na nieodpowiednim materacu - jest to jedna z najczęstszych przyczyn, oddziałujących na częste wybudzanie się w nocy. Jeśli materac jest zbyt miękki lub za twardy, wówczas nasze ciało pozostaje wygięte w nienaturalnej pozycji przez całą noc, przez co utrudnione jest zapadnięcie w głęboki i w pełni regenerujący sen. Również wypoczynek na rozkładanej kanapie, która jest nierówna i odkształcona, może mieć przykre konsekwencje dla całego organizmu. Poza niewysypianiem się pojawić się mogą także bóle pleców, napięcia mięśniowe czy zaburzenia krążenia, wynikające z nadmiernego nacisku podłoża na ciało osoby śpiącej. Dla wszystkich oczekujących najwyższej jakości wypoczynku oraz chcących zniwelować dolegliwości bólowe, polecane są materace SleepMed, posiadające wiele dobroczynnych dla zdrowia właściwości. Wszystkie z dostępnych modeli polecane są dla użytkowników borykających się na co dzień z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa czy wadami postawy, a także świetnie sprawdzą się w sypialni alergików czy osób wrażliwych na kurz czy roztocza.
- Źle dobrana poduszka - ten czynnik występuje równie często, co powyższy. Nieodpowiednie podparcie dla głowy i szyi może skutkować powstawaniem napięć i bólów z szyjnym odcinku kręgosłupa, przez co ułożenie się w dogodnej pozycji w czasie snu może stanowić spory problem. Warto jednak pamiętać, że poduszka powinna być dobrana do użytkownika nie tylko pod względem wielkości - kluczowa jest tutaj wysokość i twardość produktu. Jeśli borykasz się z tego typu dolegliwościami, warto rozważyć zakup poduszki ortopedycznej, której specjalne profilowanie i piankowe wnętrze pozwolą na idealne dopasowanie się do naturalnych krzywizn ciała i zapewnienie optymalnego podparcia dla głowy i szyi przez całą noc.
Jak widać, częste budzenie się w nocy może mieć wiele przyczyn, jednak warto nie bagatelizować tego problemu, ponieważ w dłuższej perspektywie czasu może mieć poważne skutki dla zdrowia osoby śpiącej. Warto jednak zacząć od dostosowania miejsca do wypoczynku i zmiany trybu życia na zdrowszy oraz bardziej regularny.
_________________________________
Przeczytaj: Dobór poduszki do pozycji, w jakiej śpisz najczęściej
Sprawdź też: Jak dbać o sen w ciąży?
Dowiedz się więcej: Spokojny sen alergika - jak go zapewnić?